Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: św. Kazimierz Królewicz
Dziś jest: Czwartek, 04 marca 2021

Kozienice

Czy to już inwazja? O jemiole w Puszczy Kozienickiej

piątek, 14 lutego 2020 12:55 / Autor: Kamil Zapora
fot. Radio Plus Radom
Kamil Zapora

W Puszczy Kozienickiej coraz większym problemem staje się jemioła, która występuje już na 1/3 badanych sosen, przyczyniając się do ich obumierania. W piątek 14 lutego w siedzibie Nadleśnictwa Kozienice zorganizowano konferencję poświęcona pasożytniczej roślinie.

Jemioła jest mocna zakorzeniona w polskiej kulturze ludowej. - Z jemiołą związanych jest wiele polskich wierzeń. Pocałunek pod jemiołą uważa się za niewinny, listek w portfelu chroni nasze pieniądze, a gałązka w walizce zapewnia bezpieczeństwo w podróży - mówi Lidia Zaczyńska z Nadleśnictwa:

Ze względu na nasz sentyment do tej rośliny, do tej pory uważana była za półpasożyta. Nowe badania, które przeprowadzono na terenie Puszczy Kozienickiej pokazują, że powinniśmy zmienić nasze podejście do jemioły. - Od kilku lat obserwujemy zmianę kondycji naszych drzewostanów, w związku z tym postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się jemiole – mówi nadleśniczy Nadleśnictwa Kozienice Tomasz Sot:

Badania prowadził m.in. prof. Roman Wójcik z SGGW. Jak podkreślił, tam gdzie panują dobre warunki wilgotnościowe, problem nie występuje z takim natężeniem. Niestety powtarzające się susze nie są dobrą prognozą na przyszłość. Dodatkowo, walka leśników z jemiołą jest ograniczona:

Zbawienne mogłyby się okazać deszcze i wydłużenie okresu przedwiośnia. Na to się jednak nie zanosi. Zatem problem z jemiołą może okazać się kolejnym wyzwaniem jakie stoi przed leśnikami w związku ze zmieniającym się klimatem.