Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: św. Kazimierz Królewicz
Dziś jest: Czwartek, 04 marca 2021

Kozienice

Szpital znów zdominował sesję powiatową w Kozienicach

poniedziałek, 24 lutego 2020 19:03 / Autor: Kamil Zapora
fot. K.Zapora/Radio Plus Radom
Kamil Zapora

W czasie dzisiejszej sesji rady powiatu kozienickiego powołano radę społeczną przy szpitalu w Kozienicach. Jej skład wywołał dyskusję wśród radnych. Problemy szpitala zajęły także decydującą część punktu dotyczącego spraw różnych.

W nowej radzie społecznej przy szpitalu zasiądą: wicestarosta powiatu Józef Grzegorz Małaśnicki – przewodniczący, Artur Matera – przedstawiciel wojewody oraz: Mirosław Górka, Mirosław Sekuła, Mariusz Prawda, Justyna Wdowiak i Marcin Gac. Nazwiska budziły wątpliwości wśród niektórych radnych.

Radna Grażyna Ziółek uważała, że w nowej radzie nie powinny znaleźć się osoby z poprzedniej kadencji rady:

Krytyczny wobec osób, które po raz kolejny znalazły się w radzie społecznej jest także radny Zbigniew Sitkowski:

Z kolei według radnego Tomasza Treli nie było merytorycznych argumentów przeciwko nowej radzie. Uważa on jednocześnie, że w tej sprawie trzeba być elastycznym:

Dla radnej Małgorzaty Siekut, która jest członkiem zarządu powiatu, zarzucanie komuś brak kompetencji jest bezpodstawny:

Jak przyznał Mariusz Sadowski, radca prawny przy starostwie powiatowym, prawo nie daje radzie powiatu możliwości weryfikowania osób, które w radzie zasiadają, np. poprzez indywidualne rozmowy z poszczególnymi członkami.

Ostatecznie uchwała o nowej radzie społecznej została przyjęta przy 11 głosach za i 6 przeciw. 2 osoby nie głosowały.

Temat szpitala wrócił w sprawach różnych. Dyrektor Roman Wysocki mówił o trudnej sytuacji placówki, braku pomocy finansowej z zewnątrz i nowych wydatkach wynikających m.in. ze wzrostu pensji minimalnej. Zaznaczył również, że nie może znaleźć porozumienia z pielęgniarkami. Jeszcze w tym tygodniu może odbyć się spotkanie starosty z przedstawicielami tej grupy zawodowej.

W planach jest również spotkanie rady powiatu z przedstawicielami gminy Kozienice w sprawie wsparcia dla szpitala.

Na sesji obecni byli mieszkańcy Cecylówki Brzózkiej z gminy Głowaczów. Przedstawili prośbę o remont drogi w ich miejscowości, która utrudnia życie mieszkańców. Paweł Dziubek z Cecylówki Brzózkiej:

W połowie marca ma odbyć się spotkanie mieszkańców z wójtem Głowaczowa i starostą.