Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRYWATKA Z RADIEM PLUS
Marek Sierocki
Patron dnia: bł. Piotr Jerzy Frassati
Dziś jest: 04 lipca 2020

Przysucha

Wójt Wieniawy obniży ceny za wodę

niedziela, 01 marca 2020 20:05 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Wójt Wieniawy Krzysztof Sobczak zapowiedział skierowanie do Rady Gminy projektu uchwały w sprawie obniżenia stawek za korzystanie z sieci kanalizacyjnej. Stawka rekomendowana przez Wody Polskie to 9,66 złotych za metr sześcienny netto w pierwszej grupie taryfowej. Z kolei propozycja wójta to 5 zł i 66 groszy.

- Swoją decyzję argumentuje tym, że stawka jaka została wyliczona i przedstawiona we wniosku o zatwierdzenie taryf do Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie w Warszawie, pomimo że skalkulowana z najwyższą starannością oraz zgodnie z zasadami, jest stawką dosyć wysoką, biorąc pod uwagę chociażby sąsiednie samorządy, a wyliczona kwota wynika z dużych odpisów amortyzacyjnych oraz opłat za ponadnormatywny zrzut ścieków do oczyszczalni w Wólce Domaniowskiej - tłumaczy Krzysztof Sobczak.

Dodaje, że wysokie stawki amortyzacji są następstwem zrealizowanych inwestycji w postaci wybudowania sieci kanalizacyjnej w Wieniawie i Kłudnie.

Według wójt Wieniawy stawka 9,66 zł/m3, nie jest stawką społecznie akceptowalną i przekraczałaby w wielu przypadkach możliwości finansowe biedniejszych rodzin. Dodatkowo, pomimo że w bieżącym roku Rada Gminy w Wieniawie obniżyła stawki podatków w stosunku do rekomendowanych przez Sejm stawek ustawowych, to jednak i tak wzrosły one dosyć istotnie porównując rok 2019 do roku 2020.

- Podejmując niniejszą decyzję, wziąłem pod uwagę stanowisko tych z Państwa, którzy nie jesteście objęci dostępem do sieci kanalizacyjnej i zgodnie z obowiązującym prawem macie obowiązek zawarcia umowy na wywóz nieczystości płynnych, z firmami prowadzącymi działalność regulowaną, które zarejestrowane są na terenie gminy. Koszty wywozu nieczystości w tym przypadku, kształtują się pomiędzy 20 a 25 zł za metr sześcienny i całości ponosi je gospodarstwo domowe. Wasze stanowisko stanowi ważny punkt wyjścia do dalszej debaty i podjęcia stosownych działań związanych z polityką wodno-ściekową. Znanymi powszechnie są również przypadki, że nie wszyscy Mieszkańcy postępują w ten sposób, część pompuje szamba do rowów, czy wywozi na pola, co jest chyba powszechnie znanym godnym napiętnowania faktem, jednak trudnym do udowodnienia i ukarania - wyjaśnia samorządowiec z Wieniawy w powiecie przysuskim.

Zadeklarował, że w ciągu najbliższych kilku miesięcy, zostaną wypracowane takie rozwiązania, dzięki którym będzie możliwe związanie się umową na odbiór nieczystości płynnych ze wszystkimi mieszkańcami, w sposób umożliwiający ich usuwanie po jednakowej cenie, zarówno na terenie, gdzie jest wybudowana sieć jak i na terenie na którym mieszkańcy wykorzystują inne zbiorniki na nieczystości.

Gmina pracuje również nad rozbudową sieci kanalizacyjnej w Wieniawie dla bloków kolejowych, co będzie miało miejsce jeszcze w tym roku oraz projektami w Jabłonicy, Kochanowie, Sokolnikach Suchych, Sokolnikach Mokrych, Skrzynnie i Kamieniu.

Zapraszamy do nas: