Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
TRANSMISJA MSZY ŚW.
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Teresa Benedykta od Krzyża (Edyta Stein), dziewica i męczennica
Dziś jest: 09 sierpnia 2020

Kozienice

Powiat Kozienicki na Fali

czwartek, 12 marca 2020 13:05 / Autor: Kamil Zapora
fot. Radio Plus Radom
Kamil Zapora

Powiat Kozienicki przygotowuje się na konfrontację z koronawirusem. Co dalej z niebieską strefą zagrożenia ASF w powiecie? Gdzie powstanie trzy kilometry nowej drogi powiatowej? O tym wszystkim mówiliśmy w kolejnej audycji Powiat Kozienicki na Fali.

Dla interesantów starostwa powiatowego w Kozienicach wydane zostały zalecenia, aby sprawy urzędowe załatwiali telefonicznie lub internetowo. Ograniczone zostały wizyty w domu pomocy społecznej prowadzonym przez powiat. W stan najwyższej gotowości postawiono również szpital powiatowy. To niektóre z działań podjętych w powiecie kozienickim w obliczu pandemii koronawirusa.

Aby ograniczyć kontakty z ludźmi potencjalnie chorymi sprawy urzędowe w starostwie można załatwiać zdalnie, dzwoniąc pod numer: tel.: 48 611 73 00, mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub poprzez stronę internetową – TU.

Warto również pamiętać, że kiedy już musimy wybrać się do urzędu, powinniśmy zachować odpowiedni dystans od innych oczekujących.

Z powodu koronawirusa w stanie podwyższonej gotowości znajduje się również szpital powiatowy w Kozienicach. Mówi dyrektor ds. lecznictwa dr Witold Wrodycki:

Póki co nie ma potrzeby przekładania zaplanowanych badań czy zabiegów:

W szpitalu w Kozienicach znajduje się jeden z dziesięciu oddziałów zakaźnych w województwie mazowieckim. Mówi dyrektor placówki Roman Wysocki:

Koronawirus to również wyzwanie dla nowej rady społecznej przy szpitalu w Kozienicach. W poniedziałek odbyło się pierwsze spotkanie. Przewodniczący Józef Grzegorz Małaśnicki:

W składzie nowej rady, powołanej Uchwałą Rady Powiatu Kozienickiego z dnia 24 lutego 2020 r., znaleźli się: przewodniczący - Józef Grzegorz Małaśnicki – osoba wyznaczona przez starostę kozienickiego, zastępca przewodniczącego - Artur Matera – przedstawiciel wojewody mazowieckiego i członkowie: Mirosław Górka, Mirosław Sekuła, Mariusz Prawda, Justyna Wdowiak oraz Marcin Gac.

Z końcem lutego inny wirus był temat dużego spotkanie organizowanego przez powiat kozienicki. Chodzi o wirus Afrykańskiego Pomoru Świń. O tym, że ASF jest poważnym problemem świadczą liczby. Jeszcze dwa lata temu na terenie powiatu kozienickiego było 1300 stad trzody chlewnej, dziś jest ich o pięćset mniej. Nie wynika to jednak z pomory świń, ale z trudnej sytuacji na rynku. Ta z kolei uzależniona jest od niebieskiej, najsurowszej strefy zagrożenia ASF, którą objęta jest część powiatu. Z przebiegu spotkania zadowolony był starosta kozienicki Andrzej Jung:

W marcu powinniśmy poznać decyzję Komisji Europejskiej o złagodzeniu strefy, na co jest duża szansa. Jest to dobra wiadomość, która daje nadzieje na przyszłość.

Dobrą wiadomością jest również fakt, że powiat kozienicki otrzyma prawie dwa miliony złotych na budowę około 3 km drogi z Głowaczowa do granicy z powiatem białobrzeskim. Środki pochodzić będą z samorządu Mazowsza. Mówi radny sejmiku województwa mazowieckiego Tomasz Śmietanka:

Pieniądze pochodzą z Instrumentu wsparcia zadań ważnych dla równomiernego rozwoju województwa mazowieckiego.

Zapraszamy do nas: