Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: bł. Celina Borzęcka, zakonnica
Dziś jest: Poniedziałek, 26 października 2020

REGION

Koronawirus: Pierwszy przypadek w gminie Wieniawa, sześć kolejnych w powiecie grójeckim

wtorek, 31 marca 2020 17:21 / Autor: Weronika Chochoł
fot. pixabay.com (Detonator)
Weronika Chochoł

W gminie Wieniawa (powiat przysuski) we wtorek, 31 marca zdiagnozowany został pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem. W większości pozostałych powiatów poszczególne stacje sanitarno-epidemiologiczne - poza grójecką - nie odnotowały wzrostu zachorowań. 

W Radomskim Szpitalu Specjalistycznym przebywa w sumie 20 pacjentów z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem, w tym trzy osoby na oddziale Anestezjologii i Intensywnej Opieki Medycznej. Ważna informacja: pacjenci z powiatów ościennych trafiają m.in. na oddział zakaźny radomskiego szpitala.

Dobra wiadomość jest taka, że z ok. 80 wyników testów pobranych w weekend w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym na radomskim Józefowie wszystkie są ujemne. Wczoraj pobrano kolejne 73 wymazy. Więcej pisaliśmy tutaj

Niechlubnym liderem jeśli chodzi o potwierdzone zakażenia koronawirusem pozostaje w dalszym ciągu powiat grójecki. Trudna sytuacja również w powiecie białobrzeskim. Przypomnijmy, na kwarantannie przebywają m.in pensjonariusze i pracownicy Domu Pomocy Społecznej w Niedabylu (pisaliśmy o tym tutaj). 

W powiecie przysuskim jest już siedem potwierdzonych przypadków zakażenia COVID-19. Dziś pierwszy przypadek potwierdzono w gminie Wieniawa. Informację potwierdza Krzysztof Sobczak - wójt gminy i apeluje do mieszkańców, by problem koronawirusa potraktowali poważnie i ograniczyli niepotrzebne wizyty w sklepach i instytucjach. 

I dobre i złe informacje płyną z powiatu opoczyńskiego. Zła wiadomość jest taka, że dziś potwierdzony został siedemnasty przypadek (szczegóły tutaj). Dobra wiadomość jest taka, że wyzdrowiała dziewczynka zakażona COVID-19 (pisaliśmy o tym tutaj)

Dobre wieści płyną z także powiatu kozienickiego, gdzie odnotowano jeden potwierdzony przypadek, a kobieta zakażona koronawirusem już wyzdrowiała. Żadnego przypadku koronawirusa nie potwierdzono natomiast w powiatach: zwoleńskim i koneckim. 

Aktualne dane publikują na swoich stronach poszczególne powiatowe stacje sanitarno-epidemiologiczne ok. godz. 13.00-14.00. Jedne robią to sprawniej, na dane z innych stacji trzeba poczekać dłużej. Zakażenia w poszczególnych powiatach we wtorek, 31 marca prezentują się następująco: 

Powiat radomski:

Nadzorem epidemiologicznym objętych jest 418 osób, z czego 23 pod nadzór trafiło w ostatniej dobie. Kwarantanną domową na podstawie decyzji inspektora sanitarnego objętych zostało 578 osób, z czego w ostatniej dobie: 47. Z powodu podejrzenia zakażenia COVID-19 hospitalizowanych jest siedem osób, jedna do szpitala trafiła w ostatniej dobie. Laboratoryjnie potwierdzonych zostało czterdzieści jeden przypadków. Zmarła jedna osoba z powiatu radomskiego.

Powiat białobrzeski:

Kwarantanną domową na podstawie decyzji inspektora sanitarnego objętych zostało 365 osób, z czego 31 w ostatniej dobie. Nadzorem epidemiologicznym objętych jest 85 osób, z czego 31 pod nadzór trafiło w ostatniej dobie. Z powodu podejrzenia zakażenia COVID-19 nikt nie jest hospitalizowany, natomiast laboratoryjnie potwierdzonych zostało osiemdziesiąt jeden przypadków, z czego dziewięć w ostatniej dobie. Zmarły dwie osoby z powiatu białobrzeskiego.

Powiat grójecki:

Kwarantanną domową na podstawie decyzji inspektora sanitarnego objęte zostały 904 osoby, z czego 134 do kwarantanny trafiły w ostatniej dobie. Nadzorem epidemiologicznym objętych jest 65 osób, z czego 9 pod nadzór trafiło w ostatniej dobie. Z powodu podejrzenia zakażenia COVID-19 hospitalizowanych jest czternaście osób, natomiast laboratoryjnie potwierdzone zostały siedemdziesiąt cztery przypadki, z czego sześć w ostatniej dobie. Zmarły dwie osoby z powiatu grójeckiego.

Powiat szydłowiecki:

Kwarantanną domową na podstawie decyzji inspektora sanitarnego objęte zostały 294 osoby, z czego 14 do kwarantanny trafiło w ostatniej dobie. Nadzorem epidemiologicznym objętych jest 6 osób. Z powodu podejrzenia zakażenia COVID-19 hospitalizowane są trzy osoby, natomiast laboratoryjnie potwierdzonych zostało sześć przypadków.

Powiat kozienicki:

Kwarantanną domową na podstawie decyzji inspektora sanitarnego objętych jest 7 osób, z czego jedna na kwarantanne trafiła w ciągu ostatniej doby. Nadzorem epidemiologicznym objętych jest 7 osób. Z powodu podejrzenia zakażenia COVID-19 nikt nie jest hospitalizowany, natomiast laboratoryjnie potwierdzony został jeden przypadek - kobieta wyzdrowiała.

Powiat przysuski:

Kwarantanną domową na podstawie decyzji inspektora sanitarnego objęte są 32 osoby. Nadzorem epidemiologicznym objętych jest 87 osób. Z powodu podejrzenia zakażenia COVID-19 hospitalizowane są trzy osoby, natomiast laboratoryjnie potwierdzonych zostało siedem przypadków.

Powiat lipski:

Kwarantanną domową na podstawie decyzji inspektora sanitarnego objętych jest 211 osób, z czego 24 na kwarantannę trafiły w ciągu ostatniej doby. Nadzorem epidemiologicznym objętych jest 10 osób. Z powodu podejrzenia zakażenia COVID-19 nikt nie jest hospitalizowany, natomiast laboratoryjnie potwierdzony został jeden przypadek.

Powiat zwoleński:

Kwarantanną domową na podstawie decyzji inspektora sanitarnego objętych jest 238 osób, z czego 4 na kwarantannę trafiły w ciągu ostatniej doby. Nadzorem epidemiologicznym objętych jest 1 osoba. Z powodu podejrzenia zakażenia COVID-19 nikt nie jest hospitalizowany, natomiast laboratoryjnie potwierdzony nie został żaden przypadek.

Powiat skarżyski:

Kwarantanną domową na podstawie decyzji inspektora sanitarnego objętych jest 408 osób. 10 osób przebywa na kwarantannie zamkniętej w Bursie. Nadzorem epidemiologicznym objętych jest 1 osoba. Laboratoryjnie potwierdzone zostały dwadzieścia dwa przypadki.

Powiat opoczyński: 

Na terenie powiatu opoczyńskiego odnotowanych zostało 17 przypadków zachorowania na koronawirusa: 11 pacjentów to mieszkańcy gminy Opoczno, 5 gminy Drzewica oraz jedną gminy Białaczów.

Powiat konecki: 

W poniedziałek,  30 marca do godziny 14.00 w powiecie koneckim kwarantanną objętych było 420 osób, natomiast pod nadzorem epidemiologicznym były 4 osoby. Póki co nie są znane dane z wtorku.