Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: św. Joanna d'Arc, dziewica
Dziś jest: 30 maj 2020

Radomskie

Dezynfekatory do rąk dla powiatu radomskiego

środa, 08 kwietnia 2020 14:50 / Autor: Weronika Chochoł
fot. Starostwo Powiatowe w Radomiu
Weronika Chochoł

Są bezdotykowe, a ich główną ideą jest zapobieganie rozprzestrzeniania się drobnoustrojów chorobotwórczych w miejscach najbardziej temu sprzyjających. Trzy dezynfekatory do rąk Clean & Go trafiły do Starostwa Powiatowego w Radomiu.

Dezynfekator to wspólne dzieło firm Koordynacja z Radomia oraz ISUS z Zielonej Góry. W środę, 8 kwietnia trzy urządzenia dla Starostwa Powiatowego w Radomiu przekazał nieodpłatnie Mariusz Strzecha, prezes firmy Koordynacja. Wynalazek wypróbował jako pierwszy Waldemar Trelka, starosta radomski.

Urządzenie posiada napęd nożny i nie wymaga źródeł zasilenia elektrycznego, a jego obsługa jest banalnie prosta: naciśnięcie pedału pompuje środek dezynfekujący do dyszy, umieszczonej na wysokości rąk. Zbiornik 4 litrów płynu dezynfekującego pozwala na około 5000 użyć. Urządzenie charakteryzuje też stabilna, odporna na uszkodzenia mechaniczne konstrukcja z możliwością przytwierdzenia do podłoża. Dezynfekator Clean&Go posiada Deklarację Zgodności i znak CE, jest przy tym produktem chronionym w europejskim urzędzie patentowym. 

- Nasze urządzenie Clean&Go ma odpowiednie certyfikaty, również medyczne, przez co jest dopuszczone do użytku w placówkach, wykonujących działalność leczniczą oraz działalność z zakresu udzielania świadczeń zdrowotnych, jak szpitale, przychodnie, ośrodki zdrowia, gabinety prywatne - mówi Mariusz Strzecha - prezes firmy Koordynacja. - Jednocześnie dezynfekatory mogą być stosowane w innych miejscach użytku publicznego, jak szkoły i przedszkola, przystanki autobusowe, lotniska, dworce i perony kolejowe, postoje taksówek, supermarkety, urzędy, kościoły, ciągi piesze i place zabaw - dodaje prezes Strzecha. 

Jeden z dezynfekatorów ustawiony zostanie przy budynku Starostwa Powiatowego, kolejny trafi do szpitala w Iłży, a trzeci stanie przy drodze powiatowej na skrzyżowaniu w Kowali. - To urządenia funkcjonalne, bardzo praktyczne, proste w obsłude, ale przede wszystkim przekazane nieodpłatnie - cieszy się starosta radomski Waldemar Trelka: 

 

Nieprzypadkowo jeden z dezynfekatorów do rąk trafi do gminy Kowala. - To pilotaż nowego programu, który opracowuje właśnie Powiat Radomski. Założenie jest takie, aby podobne urządzenia zostały przekazane każdej z gmin powiatu (po jednym na samorząd). Pieniądze na sfinansowanie zakupu dezynfekatorów mają pochodzić głównie od sponsorów i partnerów programu, którzy będą mogli umieścić swój logotyp na urządzeniu - wyjaśnia Marcin Genca - rzecznik Starosty Radomskiego. 

Powiat Radomski zarezerwował już pierwszą pulę tych urządzeń - firmy Koordynacja i ISUS dopiero rozwijają produkcję, a dezynfekatory Clean&Go nie są jeszcze masowo dostępne na wolnym rynku.

Przekazanie dezynfekatorów było jednocześnie okazją do podziękowań przedsiębiorcom oraz osobom prywatnym, którzy na różne sposoby wspirają powiat w walce z koronawirusem. 

- Chciałem serdecznie podziękować wszystkim firmom, instytucjom, stowarzyszeniom i licznym osobom prywatnym, którzy wspierają nasze szpitale, ale też Domy Pomocy Społecznej i inne jednostki w walce z koronawirusem. Jednym z takich darczyńców jest firma Koordynacja i jej prezes Mariusz Strzecha, który bez wahania udostępnił nieodpłatnie dodatkowy respirator dla szpitala w Pionkach - mówił podczas spotkania Waldemar Trelka. 

Zapraszamy do nas: