Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: św. Kazimierz Królewicz
Dziś jest: Czwartek, 04 marca 2021

Radomskie

Szpitale w Nowym Mieście nad Pilicą i Grójcu wracają do pracy

czwartek, 16 kwietnia 2020 10:53 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Szpital w Nowym Mieście nad Pilicą wraca do normalnej pracy. Wszystkie oddziały już działają ale w okrojonym składzie lekarskim i pielęgniarskim. Dotyczy to również lecznicy w Grójcu. To właśnie w obu szpitalach odnotowano w ostatnim czasie najwięcej zakażeń koronawirusem wśród personelu lekarskiego i pacjentów. Z kolei wojewoda mazowiecki udzielił placówkom leczniczym z regionu radomskiego wsparcia finansowego i rzeczowego. 

Starosta grójecki Krzysztof Ambroziak studzi jednak optymizm, bowiem w okresie świąt Wielkanocnych odnotowano 3 pacjentów z zakażeniem. - Dlatego pacjenci, którzy są kierowani do lecznicy są wstępnie badani w namiocie ustawionym przed szpitalem. Tam pobierane są od nich wymazy, a następnie trafiają do izolatki. Ostatnio odnotowaliśmy trzy osoby z wynikiem dodatnim. Mam również informację, że trafił do szpitala z pacjent, który przeszedł zabieg. Był zakażony. Ale personel lekarski jest odpowiednio zabezpieczony – powiedział starosta Ambroziak:

Również szpital w Grójcu powoli jest przygotowywany do uruchomienia. Tam ponad 230 osób z personelu było na zwolnieniach lekarskich, co uniemożliwiało funkcjonowanie placówki medycznej. Tylko wczoraj na dyżurze było 9 lekarzy, 18 pielęgniarek i 12 tzw. pomocy medycznej. - Wciąż liczymy na sprzęt ochrony osobistej, bo jak tego nie będzie, lekarze nie będą chcieli przychodzić do pracy – powiedział starosta grójecki Krzysztof Ambroziak.

Szpital jest całkowicie odkażony i gotowy na przyjmowanie pacjentów. Przed szpitalem funkcjonuje namiot medyczny, który służy do wstępnej weryfikacji pacjentów.

Jak już informowaliśmy, w związku z sygnałami o braku porozumienia co do transportu pacjentów między dwoma radomskimi szpitalami Wojewoda Konstanty Radziwiłł skierował swoich przedstawicieli, aby pomóc rozwiązać tę kwestię. Wicewojewoda Mazowiecki Artur Standowicz i Dyrektor Wydziału Zdrowia Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego Tomasz Sławatyniec spotkali się z przedstawicielami Radomskiego Szpitala Specjalistycznego (RSS) i Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu (MSS). Strony zadeklarowały pełną współpracę przy wypracowaniu jak najlepszego rozwiązania dla pacjentów.

Podczas spotkania ustalono, że należy jak najszybciej przewieźć 21 pacjentów z pozytywnym wynikiem testu na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 przebywających w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym do jednoimiennych szpitali zakaźnych. Wszystkie strony zapewniły, że poczynią starania, aby nastąpiło to niezwłocznie. Zwrócono także uwagę na brak obsady pielęgniarek i potrzebę pozyskania personelu z tej grupy zawodowej. Wczoraj Wojewoda wydał decyzje o oddelegowaniu pielęgniarek – 5 do MSS i 5 do RSS.

Obecnie Radomski Szpital Specjalistyczny posiada potencjał 232 łóżek, które będą stopniowo przeznaczane dla pacjentów z COVID-19, w zależności od sytuacji epidemiologicznej.

Dotychczas Wojewoda Mazowiecki udzielił placówkom leczniczym z regionu radomskiego wsparcia finansowego i rzeczowego. Środki finansowe na zakup aparatury medycznej (w tym respiratorów), środków ochrony osobistej i środków ochronnych w wysokości blisko 1,3 mln zł trafiły do czterech szpitali: Radomskiego Szpitala Specjalistycznego im. dr. Tytusa Chałubińskiego, Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Kozienicach, Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Pionkach, Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego sp. z o.o. w Radomiu oraz Radomskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego.

Ponadto 10 podmiotów leczniczych z regionu otrzymało środki ochronne pochodzące z Agencji Rezerw Materiałowych (m.in., kombinezony, gogle, maseczki chirurgiczne, płyny dezynfekcyjne). Były to: Radomski Szpital Specjalistyczny im. dr. Tytusa Chałubińskiego, Mazowiecki Szpital Specjalistyczny Spółka z Ograniczoną Odpowiedzialnością w Radomiu, Samodzielny Wojewódzki Publiczny Zespół Zakładów Psychiatrycznej Opieki Zdrowotnej w Radomiu, Kliniki Neuroradiochirurgii sp. z o.o. w Radomiu, Radomska Stacja Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego, Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Nowym Mieście nad Pilicą, Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Kozienicach, Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Pionkach, Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej – Szpital w Iłży i Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Zwoleniu.