Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: św. Kazimierz Królewicz
Dziś jest: Czwartek, 04 marca 2021

Radomskie

Siedem dezynfekatorów dla powiatowych szpitali

poniedziałek, 20 kwietnia 2020 17:37 / Autor: Weronika Chochoł
fot. radompowiat.pl
Weronika Chochoł

Szpitale w Pionkach i Iłży z nowoczesnym sprzętem do dezynfekcji rąk. Do pierwszej z lecznic trafi pięć dezynfekatorów, do drugiej - dwa. 

Pierwsze urządzenia, które dla powiatu radomskiego przekazała firma Koordynacja z Radomia zostały już rozdysponowane - dwa z nich trafiły do szpitala w Iłży, trzeci w najbliższych dniach przewieziony zostanie na skrzyżowanie dróg powiatowych w centrum Kowali. Odbędzie się to w ramach pilotażu powstającego właśnie powiatowego programu powszechnej dezynfekcji rąk. Docelowo, dzięki wsparciu partnerów programu, każda z 13 gmin powiatu radomskiego ma otrzymać bezpłatnie po jednym takim urządzeniu.

- Będziemy chcieli, żeby stanęły one w miejscach publicznych, aby mieszkańcy miast i gmin mogli z nich korzystać i ocenić ich przydatność. Wraz z programem bezpłatnych szczepień na grypę dla seniorów, który ma ruszyć od września, będzie to istotny element walki z koronawirusem oraz innymi chorobami zakaźnymi - mówi Waldemar Trelka  - starosta radomski.

Ze wsparcia korzystają również szpitale w Pionkach. Dzięki aktywności zarządu powiatu, a zwłaszcza radnego Zbigniewa Dziubasika z Pionek udało się pozyskać 100 tysięcy złotych od Fundacji ENEA, która przekazała tę sumę na potrzeby szpitala w Pionkach. Stosowna umowa została podpisana w czwartek, 18 kwietnia. Dzięki tej darowiźnie, placówka będzie mogła kupić dodatkowy sprzęt i wyposażenie.

Najprawdopodobniej już w przyszłym tygodniu kolejnych pięć dezynfekatorów trafi do jednostek SPZZOZ w Pionkach. To o trzy więcej niż w przypadku Iłży, ponieważ pionkowski szpital ma kilka różnych budynków w wielu miejscach miasta.

Jak zapewnia starosta radomski, powiatowe szpitale mają zapewnione finansowanie, są również środki na inwestycje. - Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim ofiarodawcom i darczyńcom, którzy wspomagają powiatową służbę zdrowia. Chciałbym podkreślić, że oba nasze szpitale mają zabezpieczone pełne finansowanie, są środki na inwestycje - tylko dla szpitala w Pionkach będzie to ponad 20 milionów złotych, a dla szpitala w Iłży - blisko 4 miliony. Starostwo wspiera szpitale w zakupach niezbędnego sprzętu medycznego, przekazuje też środki ochrony osobistej czy płyny do dezynfekcji. Powiatowa służba zdrowia otrzymuje również wyposażenie z rezerw, od wojewody mazowieckiego oraz innych źródeł, a wszystkie dostawy są przekazywane na bieżąco placówkom.

W poniedziałek, 20 kwietnia dezynfekator trafił również do Radomskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego - o szczegółach przeczytać można tutaj