Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: św. Kazimierz Królewicz
Dziś jest: Czwartek, 04 marca 2021

Radomskie

Trudna sytuacja DPS w Wierzbicy - nowe ognisko koronawirusa

czwartek, 23 kwietnia 2020 11:02 / Autor: Weronika Chochoł
fot. facebook.com/Powiat Radomski
Weronika Chochoł

Ponad 30 podopiecznych i 5 pracowników Domu Pomocy Społecznej przy ul. Sienkiewicza w Wierzbicy z pozytywnymi testami na obecność koronawirusa. Od zakażenia wolny jest natomiast budynek DPS przy ul. Partyzantów.

W większym budynku wierzbickiego DPS-u koronawirusa potwierdzono u blisko czterdziestu osób. - Sytuacja robi się poważna, dziś do ośrodka trafiły kombinezony ochrony biologicznej i inny asortyment, który pozwoli zabezpieczyć tych, którzy są zdrowi i nieść pomoc na miejscu - mówi wicewojewoda radomski Artur Standowicz: 

 

We wtorek do budynku DPS przy ul. Sienkiewicza, w porozumieniu z wojewódzką stacją sanepidu, skierowano Zespół Interwencji Kryzysowych 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. Żołnierze z przeszkoleniem medycznym w ramach standardowej procedury pobierali wymazy od mieszkańców i personelu DPS. Tego dnia zostały również pobrane próbki od grupy pracowników, która pozostawała w domach, czekając na wykonanie testów przez stację sanepidu. W środę, 22 kwietnia wieczorem zaczęły spływać pierwsze wyniki testów, a dziś okazało się, że zarażonych jest ponad 30 z 79 podopiecznych oraz 5 pracowników - w tym 4 pielęgniarki. DPS czeka na około 40 kolejnych wyników, 

Pierwsi pacjenci zostali już przetransportowani na oddział zakaźny Radomskiego Szpitala Specjalistycznego.

Lepsze wieści płyną z budynku Domu Pomocy Społecznej przy ul. Partyzantów. W czwartek, 23 kwietnia kończy się kwarantanna, którą zostali objęci pensjonariusze oraz personel budynku. - Przypomnijmy, że w piątek, 10 kwietnia w mniejszym budynku Domu Pomocy Społecznej przy ulicy Partyzantów w Wierzbicy jedna z pracownic otrzymała informację o pozytywnym wyniku testu na koronawirusa. Wkrótce okazało się, że zarażonych było 7 podopiecznych placówki. Wówczas, przy współpracy z sanepidem, udało się dość szybko opanować sytuację. Chorzy zostali natychmiast odizolowani, a następnie w ciągu dwóch dni ewakuowani na oddział zakaźny Radomskiego Szpitala Specjalistycznego - mówi Marcin Genca - rzecznik Starosty Radomskiego.

Ponowne testy, które wykonano im w ostatnich dniach - są ujemne.