Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
LUDZKIM GŁOSEM
Patrycja Michońska
Patron dnia: św. Jan Boży, zakonnik
Dziś jest: Poniedziałek, 08 marca 2021

Radomskie

Pożyczka dla szpitala w Pionkach

środa, 29 kwietnia 2020 15:44 / Autor: Radosław Mizera
foto: 1662222/pixabay
Radosław Mizera

Tak zdecydowali radni Powiatu Radomskiego.

Radni jednomyślnie zagłosowali za udzieleniem pożyczki w wysokości 2,4 miliona złotych. Jest ona nieoprocentowana, a jej spłata rozpocznie się w styczniu 2021 roku.

Starosta radomski Waldemar Trelka wyjaśnił, że szpital otrzyma tę kwotę z przeznaczeniem na pokrycie długu w parabanku, zaciągniętego kilka lat temu. - Uwolnienie się od spirali odsetek daje pewną nadzieję, że za rok o tej porze szpital uda się zbilansować, a placówka wyjdzie na zero - podkreślił starosta Trelka.

Do szpitala w Pionkach przekazano wysokospecjalistyczne wyposażenie dla bloku operacyjnego. To nowy stół operacyjny wraz z lampą operacyjną oraz laparoskop, czyli urządzenie do małoinwazyjnych operacji. Koszt całkowity to ponad 538 tysięcy złotych, a z budżetu powiatu przekazano na ten cel ponad 534 tysiące złotych. To jedna z zaplanowanych na 2020 rok inwestycji w nowoczesny sprzęt dla szpitala w Pionkach.

Starosta radomski dodaje, że już za kilka dni powinniśmy otrzymać gotową dokumentację wykonawczą na budowę nowego pawilonu zabiegowego szpitala w Pionkach. To pozwoli na rozpisanie przetargu na jego budowę.

- Mimo epidemii koronawirusa, inwestycje publiczne mają stać się jednym z elementów pobudzających koniunkturę gospodarczą. Liczymy, że firmy budowlane będą zainteresowane przetargiem, a zaproponowane ceny będę realne, dostosowane do warunków rynkowych. Poprzednie oferty w systemie „zaprojektuj i wybuduj” złożyły głównie firmy ze stolicy, proponując również warszawskie ceny - powiedział Waldemar Trelka.