Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
LUDZKIM GŁOSEM
Patrycja Michońska
Patron dnia: św. Jan Boży, zakonnik
Dziś jest: Poniedziałek, 08 marca 2021

Radomskie

Gmina Jastrzębia oddaje krew! - akcja dziennikarki Radia Plus Radom

czwartek, 30 kwietnia 2020 12:11 / Autor: Monika Nowakowska
foto: WChochoł/Radio Plus Radom
Monika Nowakowska

W najbliższą sobotę przed budynkiem Ochotniczej Straży Pożarnej w Jastrzębi odbędzie się zbiórka krwi - do udziału w akcji zachęca jej organizatorka i nasza koleżanka redakcyjna Weronika Chochoł.

Pomysł na zorganizowanie zbiórki zrodził się spontanicznie podczas jeden z wizyt w Regionalnej Stacji Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Radomiu. Weronika Chochoł od co najmniej dwóch lat stara się regularnie oddawać krew. Teraz, kiedy jej zapasy dramatycznie się skurczyły, postanowiła wziąć sprawy w swoje ręce i zadbać o ich uzupełnienie. Liczy, że mieszkańcy gminy i okolic nie zawiodą i odpowiedzą na zamieszczony na fb apel.

- Dzień dobry wszystkim mieszkańcom gminy! Wiem, że większość z nas zgodnie z wytycznymi zostaje w domach - i dobrze! Ale cierpią na tym zapasy Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Radomiu. Stan poszczególnych grup krwi jest niski lub bardzo niski.

Wielu pomyśli sobie może: "Cóż, ktoś tam może odda. Ja nie będę pakować się do punktu medycznego - to ryzykowne". I właśnie takim osobom, które chciałyby, a boją się, RCKiK wychodzi naprzeciw. Można skrzyknąć grupę i umówić się z pracownikami Centrum. Wtedy oni ambulansem podjeżdżają we wskazane miejsce.

Stąd mój pomysł, abyśmy wspólnie - jako mieszkańcy jednej gminy - zrobili coś dobrego. Wirus wirusem, ale ciągle są wypadki, operacje i ta krew jest potrzebna. Po rozmowie z wójtem Wojciechem Ćwierzem, który popiera pomysł, proponuję, aby zaprosić mobilny punkt poboru na parking przed OSP Jastrzębia. Ważne jest jednak, żeby ambulans nie przyjeżdżał na darmo.

Dlatego bardzo proszę i zachęcam osoby, które chciałyby oddać krew do zgłaszania się - czytamy.

Zbiórka krwi prowadzona będzie między godz. 8.00 a 13.00.