Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
ALEJA GWIAZD
Mariusz Syta
Patron dnia: św. Maria od Krzyża Helena MacKillop, zakonnica
Dziś jest: 08 sierpnia 2020

Radomskie

Starosta radomski rozpoczyna remont dwóch dróg powiatowych

wtorek, 05 maj 2020 12:00 / Autor: Weronika Chochoł
fot. radompowiat.pl
Weronika Chochoł

Coraz bliżej remontów dróg powiatowych: Gulin – Wsola – Wojciechów oraz Wierzbica – Modrzejowice, na które powiat radomski otrzymał siedemdziesięcioprocentowe dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych. Umowy z wykonawcami już zostały podpisane. 

Nadrzędnym celem obu inwestycji jest stworzenie nowoczesnych odcinków dróg powiatowych, zapewniających wysoki komfort wszystkich użytkowników oraz zdecydowana poprawa bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów. 

Pierwsza z inwestycji to przebudowa drogi powiatowej Gulin – Wsola – Wojciechów na terenie gmin Jedlińsk i Zakrzew. 

W ramach rozbudowy drogi zostanie wzmocniona konstrukcja drogi i wykonana nowa jezdnia szerokości 6 metrów wraz z obustronnymi poboczami o szerokości 1 metra każde. Powstanie również ciąg  pieszo-rowerowy o szerokości 3 metrów (po lewej stronie drogi) i przebudowane skrzyżowania z drogami gminnymi oraz istniejącymi zjazdami do posesji i działek. Wykonawca zapewni również odwodnienie drogi, poprzez budowę kanalizacji deszczowej na odcinku 561 metrów oraz wykopanie rowów przydrożnych.

- Prace będą tam prowadzone przez dwa lata. Najpierw ma zostać zmodernizowany najbardziej zniszczony fragment drogi na terenie gminy Jedlińsk - wyjaśnia Marcin Genca - rzecznik starosty radomskiego:

W przyszłym roku ma być przebudowany odcinek na terenie gminy Zakrzew. Będzie on mierzył prawie dwa kilometry i ma być gotowy do końca września przyszłego roku.

Kolejną inwestycją jest rozbudowa drogi Wierzbica – Modrzejowice na terenie gminy Wierzbica. Odcinek o długości ponad 3,6 kilometra zostanie przebudowany od drogi wojewódzkiej numer 744 do skrzyżowania z drogą gminną, a w obrębie zabudowy powstanie również chodnik. Inwestycja ma być gotowa do końca listopada, a w ramach zaplanowanych prac wzmocniona zostanie istniejąca konstrukcja drogi i wykonana nowa nawierzchnia jezdni o szerokości 6 metrów wraz z obustronnymi metrowymi poboczami. W planach jest również przebudowa skrzyżowań z drogami gminnymi oraz istniejących zjazdów indywidualnych i publicznych. - Powstanie przy tym nowe odwodnienie drogi za pomocą rowów. Oprócz tego zostanie wybudowany chodnik o szerokości 2 metrów na odcinku o długości 2,2 kilometra - od drogi wojewódzkiej numer 744 do skrzyżowania z drogą powiatową (po prawej stronie modernizowanej drogi) - dodaje Marcin Genca. 

Inwestycje będą dofinansowane z Funduszu Dróg Samorządowych oraz z dotacji gminnych. Dzięki temu powiat remontuje drogi, ponosząc stosunkowo niskie koszty. - Mnie szczególnie cieszą liczby, które pokazują, że warto rozmawiać z wójtami gmin o wspólnych inwestycjach, co wcześniej nie było praktykowane oraz ogłaszać przetargi na roboty drogowe jeszcze w zimie. Już drugi rok z rzędu uzyskujemy z tego tytułu widoczny efekt w postaci niższych cen: od 30 do prawie 50 procent wartości kosztorysowej zadań – mówi Waldemar Trelka, starosta radomski.

Widać to szczególnie w przypadku przebudowy drogi Gulin – Wsola – Wojciechów. Szacunkowa wartość kosztorysowa inwestycji opiewała na 14,6 miliona, ale w przetargu wykonawca zaproponował 10,1 miliona złotych. Z tej kwoty aż 7 milionów to 70 – procentowe dofinansowanie z rządowego Funduszu Dróg Samorządowych. Ponad 691 tysięcy to dotacja z budżetu gminy Jedlińsk (35 % wkładu własnego Powiatu), a ponad 373 tysiące to dotacja z budżetu gminy Zakrzew w 2021 roku (kolejne 35 % w 2021 roku).

Szacunkowa wartość prac przy modernizowanym odcinku drogi Wierzbica – Modrzejowice to według kosztorysu ponad 11,3 miliona. W przetargu wykonawca zaproponował kwotę 5,88 miliona złotych. Do tego dochodzi 70 % dofinansowania z FDS (tj. ponad 4,1 miliona) oraz 35 % dotacji z gminy Wierzbica (czyli ponad 617 tysięcy złotych).

Wykonawcy obydwu dróg zapewniają, że prace mogą ruszyć już na początku maja.

 

Zapraszamy do nas: