Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: święci męczennicy Andrzej Dung-Lac, prezbiter, i Towarzysze
Dziś jest: Wtorek, 24 listopada 2020

Przysucha

Jarosław Turała: Po niedzieli przymrozki i opady śniegu! Obawy sadowników

piątek, 08 maj 2020 10:56 / Autor: Radosław Mizera
foto: Monika Bankiewicz/FB
Radosław Mizera

Rolnicy zabezpieczają swoje uprawy przed przymrozkami. Wprawdzie majowy weekend ma być jeszcze ciepły, ale w poniedziałek nastąpią istotne zmiany w pogodzie - włącznie z opadami śniegu! Czy na „zimnych ogrodników” i „zimną Zośkę” czeka nas pogodowy armagedon?

Rozmawialiśmy o tym z Jarosławem Turałą, który prowadzi pogodowy fan page „Sorry. Taki mamy klimat”.

- W majowy weekend będzie ładnie, ciepło, a czasem deszczowo i burzowo. Najciekawiej zapowiada się niedziela. W poniedziałek? Bomba arktycznego powietrza z północy i aktywny front atmosferyczny. Będzie się działo w pogodzie. Wystąpią opady śniegu, również w Radomiu. Czekają nas przymrozki, dlatego rolnicy powinny zabezpieczyć swoje uprawy. Dotyczy to szczególnie sadowników - mówi Jarosław Turała.

- W poniedziałek po południu rozpocznie się aktywacja frontu oddzielającego dwie skrajne masy powietrza. Wygląda na to, że będziemy mieli spory kontrast termiczny. Prawdopodobna kulminacja opadów i dość niebezpiecznej pogody nastąpi w nocy – prognozuje pasjonat meteorologii:

We wsi Komorów koło Skrzynna przy trasie Radom - Przysucha znajduje 36 hektarowe gospodarstwo, z czego na około 24 hektarach znajdują się owocujące jabłonie. Prowadzą je Monika i Tomasz Bankiewiczowie. W tym przypadku gospodarstwo ma rozwinięty system nawodnieniowy oraz instalację przeciwprzymrozkową, dzięki której można uchronić kwiaty przed zmarznięciem do -7 C. Tomasz Bankiewicz:

Cystersi z Sulejowa na swojej stronie internetowej piszą, że w polskiej tradycji, według obserwacji pogody i przysłów ludowych połowa maja to zwykle czas ostatnich dni wiosennych przymrozków. Przypominają też, że nazwa „zimni ogrodnicy” pochodzi od patronów poszczególnych dni – św. Pankracy (wspomnienie 12.05.), św. Serwacy (13.05.) i św. Bonifacy (14.05). „Zimni ogrodnicy” dają początek „Dniom Krzyżowym”. Ale to już inna historia...