Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: święci męczennicy Andrzej Dung-Lac, prezbiter, i Towarzysze
Dziś jest: Wtorek, 24 listopada 2020

REGION

Samorządowe finanse pikują w dół. Czy będą zwolnienia urzędników?

poniedziałek, 11 maj 2020 14:54 / Autor: Radosław Mizera
foto: geralt/pixabay
Radosław Mizera

To będzie jeden największych kryzysów finansowych ostatnich lat. W Radomiu wpływy z podatku PIT tylko w kwietniu spadły aż o 40 procent. Niepokoje występują również w okolicznych gminach m.in. w Odrzywole. Natomiast Potworów boryka się z wysokimi fakturami za prąd i śmieci.

Marszałek Samorządu Województwa Mazowieckiego Adam Struzik powiedział, że z powodu trudnej sytuacji finansowej wszczęto proces szukania oszczędności. - Zatrzymaliśmy podwyżki płac w naszym samorządzie. Na pewno będziemy chronić inwestycje, które napędzają gospodarkę. Bo jeśli nie będzie inwestycji, nie będzie pracy, podatków i naszych dochodów – powiedział marszałek Adam Struzik:

Radosław Witkowski, prezydent Radomia dodaje, że w marcu odnotowano spadek dochodów z tytułu podatku PiT o 20 procent, a w kwietniu już o 40 procent. - Dlatego podjąłem decyzję o ograniczeniu wydatków. O niemal 3,5 mln złotych zmniejszą się wydatki miasta na stypendia sportowe. Ale wszystkie flagowe inwestycje w mieście są realizowane zgodnie w harmonogramem. Obecnie dochody mamy na poziomie 80 procent, i z pewnością ta luka przełoży się rozwój naszego miasta w następnych miesiącach – powiedział prezydent Witkowski:

Czy przez pandemię będą zwolnienia urzędników?

Wójt Odrzywołu Marian Kmieciak obawia się spadku dochodów od firm i osób fizycznych. - W tegorocznym budżecie założyliśmy wpływy z tytułu tych podatków na ponad 2 mln złotych. Obawiam się, że te środki w dużej skali nie wpłyną. Boję się też o wydatki bieżące – powiedział wójt gminy Odrzywół:

Wójt Marian Kmieciak musiał podjąć kilka decyzji, których celem jest szukanie oszczędności:

Jak bardzo zdrożał prąd przekonał się wójt Potworowa Marek Klimek. - Skarbnik poinformowała mnie właśnie o większych fakturach za energie elektryczną. Są czterokrotnie wyższe, niż dotychczas. Podobnie będzie z odpadami. Cena wzrosła o 50 procent. Mieszkańcy będą musieli płacić teraz ponad 15 złotych – powiedział wójt Klimek:

W ostatnich dniach Komisja Europejska zaprezentowała tzw. wiosenną kompleksową prognozę gospodarczą. Wynika z niej, że skutki pandemii koronawirusa dla gospodarek będą poważne, wszystkie czeka recesja, a spadek PKB we wszystkich krajach UE wyniesie 7,4%, natomiast krajach strefy euro 7,7%. W Polsce wyniesie on 4,3%.