Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek, Magda Gliszczyńska
Patron dnia: św. Andrzej Apostoł
Dziś jest: Poniedziałek, 30 listopada 2020

Mazowsze

Obserwuj Mazowsze i Warszawę

wtorek, 12 maj 2020 07:52 / Autor: Elżbieta Warchoł
za: pixabay/ Free-Photos
Elżbieta Warchoł

Nowe internetowe narzędzie Urzędu Statystycznego w Warszawie.

Mieszkasz na Mazowszu i chcesz na bieżąco śledzić sytuację w województwie? Analizujesz postęp epidemii koronawirusa i zastanawiasz się, jak długo ona potrwa? A może rozglądasz się za nowym mieszkaniem i czekasz na najlepszy moment na transakcję? W tym wszystkim pomoże dashboard „Obserwuj Mazowsze i Warszawę”. Jest to nowe internetowe narzędzie Urzędu Statystycznego w Warszawie.

„Obserwuj Mazowsze i Warszawę” ma formę dashboardu, czyli jednostronicowej prezentacji z najważniejszymi danymi statystycznymi. Jest to format często wykorzystywany w biznesie – pozwala jednym spojrzeniem ocenić sytuację pod względem najistotniejszych wskaźników - mówi Marcin Kałuski z Mazowieckiego Ośrodka Badań Regionalnych. Na identycznej zasadzie działa dashboard „Obserwuj Warszawę i Mazowsze”. Na jednym ekranie zebrane są najważniejsze informacje  dla każdego mieszkańca naszego województwa: stopa bezrobocia, wynagrodzenia, budownictwo mieszkaniowe oraz wskaźniki przedsiębiorczości. Wszystkie wymienione tematy aktualizowane są co miesiąc. Ze względu na obecną sytuację i priorytetowe znaczenie danych dotyczących epidemii, pierwszym wykresem w mazowieckim dashboardzie jest „COVID-19”. Można w nim znaleźć dane dzienne dla województwa mazowieckiego o liczbie zachorowań, zgonów, ozdrowień oraz osób w kwarantannie domowej - dodaje Marcin Kałuski.

Aplikacja jest zaprojektowana w przyjazny dla użytkownika sposób. Wystarczy wejść na stronę https://obserwujmazowsze.stat.gov.pl - na jednym ekranie widać wszystkie najważniejsze wskaźniki w formie wykresów. Jeśli chcemy bliżej przyjrzeć się sytuacji w interesującym nas temacie, wystarczy kliknąć na ikonę „więcej”  i pojawi się jego dalsza część z bardziej szczegółowymi informacjami.

Oprócz tematu danych, sami możemy wybrać interesujący nas okres czasu oraz wygląd wykresu. Samodzielnie stworzony przez nas wykres można na koniec w łatwy sposób zapisać do pliku graficznego (PNG), a dane w formacie CSV lub na potrzeby internetowej wymiany danych (format JSON).

 

Za: Urząd Statystyczny w Warszawie.