Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Kazimierz Królewicz
Dziś jest: Czwartek, 04 marca 2021

Radomskie

Gminy zainteresowane wodnymi inwestycjami

wtorek, 12 maj 2020 14:36 / Autor: Radosław Mizera
foto: Skitterphoto/pixabay
Radosław Mizera

Rolnicy, którzy chcą zabezpieczyć swoje uprawy przed skutkami suszy, mogą ubiegać o pieniądze na inwestycję w nawadnianie gospodarstw. Do wzięcia jest nawet 100 tys. złotych. Mówił o tym poseł Robert Telus, przewodniczący sejmowej komisji rolnictwa.

Programem zainteresowani są samorządowcy z gmin z regionu radomskiego. Poseł Robert Telus przypomina, że wnioski można składać do 20 lipca 2020 roku do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Wsparciem mogą zostać objęte trzy kategorie inwestycji: ulepszające już istniejące instalacje nawadniające, powiększające obszar nawadniania i jednocześnie powiększające obszar nawadniania oraz ulepszające już istniejące instalacje. Rolnicy mogą sfinansować z tego programu m.in. budowę studni i zbiorników oraz zakup maszyn i urządzeń do poboru, magazynowania, uzdatniania, odzyskiwania lub rozprowadzania wody, instalacji nawadniających i systemów do sterowania nawadnianiem. Poseł Robert Telus:

Wysychające studnie to problem wielu gmin. Problem jest m.in. w gminie Wieniawa. Wójt Krzysztof Sobczak mówi, że średnio 500 litrów wody na dobę zużywa jedno gospodarstwo domowe w gminie. - Dlatego chcemy wybudować studnię głębinową, bowiem w okresach o największym zapotrzebowaniu, obecna infrastruktura nie jest w stanie zabezpieczyć odpowiedniej ilości wody w sieci, stąd w najwyżej położonych miejscowościach, występują okresowe braki w dostawie – tłumaczy wójt Sobczak:

Marian Kmieciak, wójt Odrzywołu w powiecie przysuskim dodaje, że gmina w ostatnich latach konsekwentnie inwestowała w modernizacje sieci wodnych, czy stacji ujęć wody:

Zgodnie z rządowym programem przeciwdziałania niedoborowi wody na lata 2021–2027 z perspektywą do roku 2030 na budowę zbiorników retencyjnych ma zostać przeznaczonych kilkanaście miliardów złotych. Dodajmy, że w Polsce 70 proc. zaopatrzenia w wodę pochodzi z wód podziemnych.