Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRYWATKA Z RADIEM PLUS
Marek Sierocki
Patron dnia: bł. Wincenty Lewoniuk i męczennicy z Pratulina
Dziś jest: Sobota, 23 stycznia 2021

Radomskie

Pieniądze z budżetu na zakupy dla szpitala w Pionkach

czwartek, 21 maj 2020 13:39 / Autor: Weronika Chochoł
fot. Starostwo Powiatowe w Radomiu
Weronika Chochoł

Powiat Radomski otrzymał ponad 760 tysięcy złotych z rezerwy ogólnej budżetu państwa na zakupy sprzętu medycznego dla szpitala w Pionkach. W sumie zakupy będą kosztować 952 tysiące złotych. 

Nowoczesna aparatura do pionkowskiej lecznicy ma trafić jeszcze w tym roku. Większość kosztów pokryta zostanie z rezerwy ogólnej budżetu państwa. Z krajowej kasy do powiatu radomskiego wpłyną blisko 762 tysiące złotych. Starostwo Powiatowe w Radomiu zapewni 180 tysięcy, a szpital w Pionkach blisko 10,5 tysiąca złotych.

- Dziękujemy panu premierowi Mateuszowi Morawieckiemu za decyzję o przyznaniu pieniędzy na niezbędne zakupy i zadbanie o zdrowie mieszkańców naszego powiatu. Bardzo dziękuję za osobiste zaangażowanie radnej powiatu pani Marzenie Murawskiej oraz panu ministrowi Markowi Suskiemu za wsparcie naszego projektu – mówi Waldemar Trelka, starosta radomski.

Nowa aparatura medyczna umożliwi wykonywanie różnorodnych zabiegów oraz diagnostyki pacjentów nie tylko z Powiatu Radomskiego, ale również całego południowego Mazowsza. - Wśród najnowocześniejszego sprzętu medycznego, jaki zamierza kupić szpital w Pionkach jest na przykład 8 zestawów kardiomonitorów z defibrylatorami, a także 1 respirator na potrzeby Izby Przyjęć czy 3 aparaty EKG dla pacjentów oddziałów wewnętrznego i chirurgicznego oraz poradni kardiologicznej. Blok operacyjny ma ponadto otrzymać nowoczesne urządzenie do diatermii chirurgicznej i nowy nóż elektryczny oraz ginekologiczny zestaw zabiegowy, a także nowy autoklaw kasetowy, umożliwiający sterylizację narzędzi chirurgicznych - wymienia Marcin Genca - rzecznik Starosty Radomskiego:

Dla zakładu rehabilitacji ma być kupiona szyna do ćwiczeń stawu kolanowego, umożliwiająca wykonywanie zabiegów rehabilitacyjnych dla pacjentów zakładu rehabilitacji oraz aparat do ultradźwięków z bezobsługową głowicą.

- Wyposażenie przewidziane do zakupu jest adekwatne do rodzajów zagrożeń w zakresie zachorowalności na choroby metaboliczne, ginekologiczne, neurologiczne, urologiczne, onkologiczne oraz choroby skóry dla regionu radomskiego. Liczbę pacjentów, korzystających z nowoczesnej aparatury szacujemy na około 60 tysięcy osób rocznie – mówi Bernarda Dudek - dyrektor szpitala w Pionkach.

Trwają procedury związane z przekazaniem dotacji, po ich zakończeniu szpital będzie mógł rozpocząć przetargi za zakup, dostawę i montaż sprzętu.