Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Teresa Benedykta od Krzyża (Edyta Stein), dziewica i męczennica
Dziś jest: 09 sierpnia 2020

Radomskie

Trzy nasze powiaty w czerwonej strefie ASF

wtorek, 26 maj 2020 12:08 / Autor: Radosław Mizera
foto: Główny Inspektorat Sanitarny
Radosław Mizera

Powiat przysuski, zwoleński i lipski zostały objęte czerwoną strefą ASF. Oznacza to znaczne ograniczenia dla rolników i straty finansowe.

Na stronie internetowej Głównego Lekarza Weterynarii zamieszczono najnowszą mapę z naniesionymi strefami ASF. Czerwonym obszarem zakreślono powiaty przysuski, zwoleński i lipski. Czerwona strefa ASF występuje również w okolicach Pionek, Skaryszewa, Białobrzegów, Nowego Miasta nad Pilicą, Przysuchy oraz Drzewicy i Opoczna. Z kolei żółtym kolorem objęto tereny Radomia, Szydłowca, Stąporkowa i Końskich.

- Czerwona strefa oznaczać znaczne ograniczenia dla rolników i straty finansowe, bo trzoda chlewna z czerwonej strefy nie jest chętnie kupowana - tłumaczy starosta przysuski Marian Niemirski:

Afrykański pomór świń to groźna, zakaźna i zaraźliwa choroba wirusowa świń domowych, oraz dzików. W przypadku wystąpienia ASF w stadzie dochodzi do dużych spadków w produkcji: zakażenie przebiega powoli i obejmuje znaczny odsetek zwierząt w stadzie, przy czym śmiertelność zwierząt sięga nawet 100%. Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF, w związku z czym choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia i życia.

Zapraszamy do nas: