Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Kamil de Lellis, prezbiter i zakonnik
Dziś jest: 14 lipca 2020

REGION

Tczów: Hobby i niewiedza mogą skończyć się grzywną. 33-latek przekopywał ziemię w poszukiwaniu zabytków

piątek, 29 maj 2020 13:56 / Autor: Weronika Chochoł
fot. mazowiecka.policja.gov.pl
Weronika Chochoł

Policjanci zatrzymali 33-latka, który bez wymaganych zezwoleń przekopywał ziemię w poszukiwaniu zabytkowych przedmiotów. Funkcjonariusze w miejscu zamieszkania mężczyzny odnaleźli monety i toporki pochodzące z nielegalnych wykopalisk.

Policjanci z wydziału kryminalnego zwoleńskiej komendy i  KWP w Radomiu do mężczyzny udali się wspólnie. Jak wynikało z informacji, które posiadali funkcjonariusze, mężczyzna mógł - bez stosownego zezwolenia - posiadać zabytkowe przedmioty. Policjanci nie pomylili się. - U 33-letniego mieszkańca Tczowa policjanci znaleźli zabezpieczyli monety oraz średniowieczny toporek z nielegalnych wykopalisk - wyjaśnia asp. Krzysztof Gregorczyk z Komendy Powiatowej Policji w Zwoleniu:

Mężczyzna przekopywał ziemię przez ostatnie kilka lat. Kolekcja przedmiotów w całości została zabezpieczona i przekazana do specjalistycznego sprawdzenia zbiorów.

- Zgodnie z ustawą o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, poszukiwanie ukrytych lub porzuconych zabytków ruchomych, w tym zabytków archeologicznych, przy użyciu wszelkiego rodzaju urządzeń elektronicznych i technicznych oraz sprzętu do nurkowania, wymaga uzyskania pozwolenia od wojewódzkiego konserwatora zabytków, w którym określone jest miejsce i czas poszukiwań. Każde znalezisko poszukiwacz ma obowiązek przedstawić konserwatorowi, który zdecyduje, które znalezione przedmioty poszukiwacz może zatrzymać, a które należą do skarbu państwa - wyjaśnia asp. Krzysztof Gregorczyk.

Kto bez pozwolenia albo wbrew warunkom pozwolenia poszukuje ukrytych lub porzuconych zabytków podlega karze wysokiej grzywny lub pozbawieniu wolności do dwóch lat. 

Zapraszamy do nas: