Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Beata Okulińska
Patron dnia: bł. Władysław z Gielniowa
Dziś jest: 25 września 2020

REGION

Nowoczesny tomograf trafił do szpitala w Lipsku

wtorek, 02 czerwca 2020 19:10 / Autor: Weronika Chochoł
zdjęcie poglądowe, fot. pixabay.com (edusoft)
Weronika Chochoł

W szpitalu powiatowym w Lipsku uruchomiony został nowoczesny tomograf komputerowy. Urządzenie za ponad 1,9 mln zł zakupił samorząd Mazowsza dzięki wsparciu unijnemu.

Do lipskiej lecznicy trafił tomograf TK Hitachi CT Supria 16/32, który pozwala na przeskanowanie całego ciała w zaledwie 0,8 sekundy. Urządzenie jest wyposażone w otwór portalowy o szerokości 75 cm zwiększający komfort i poczucie bezpieczeństwa pacjenta. Zapewnia długi zakres skanowania – 180 cm, a dzięki kompaktowym wymiarom konsoli, nie zajmuje dużo miejsca. W ramach projektu zaadaptowane zostało także pomieszczenie, w którym będzie pracował tomograf.

– Tomografia komputerowa powinna być dziś standardem w diagnostyce, ale nadal jeszcze dla wielu ludzi jest badaniem trudno dostępnym. Nie wszystkie szpitale stać na zakup tomografu. Dlatego z myślą o mazowieckich szpitalach i pacjentach uruchomiliśmy projekt unijny. Dzięki temu wyposażyliśmy szpitale w środki ochrony osobistej, jak i doposażamy je w specjalistyczny sprzęt medyczny, co w dobie walki z pandemią koronawirusa ma szczególne znaczenie – podkreśla marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.

Zakup jest kolejną inwestycją samorządu Mazowsza i Unii Europejskiej w zdrowie mieszkańców regionu. Teraz tomografię komputerową mieszkańcy Lipska będą mogli wykonać na miejscu. Do tej pory nie było to możliwe, bo brakowało urządzenia do tego typu diagnostyki.

- Każdy pacjent któremu lekarz zleci to badanie, powinien mieć do niego łatwy dostęp - podkreśla wicemarszałek Mazowsza Rafał Rajkowski:

Zakup tomografu dla Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Lipsku był możliwy dzięki realizowanemu przez samorząd Mazowsza projektowi unijnemu. W sumie na ten cel przeznaczono 150 mln zł. Oprócz szpitala w Lipsku, tomografy trafiły również do Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach oraz do Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Ostrołęce.