Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: święci męczennicy Andrzej Dung-Lac, prezbiter, i Towarzysze
Dziś jest: Wtorek, 24 listopada 2020

Końskie

W piątek Kaziuki Koneckie 2020

wtorek, 09 czerwca 2020 16:18 / Autor: Marcin Prejs
Starostwo Powiatowe w Końskich
Marcin Prejs

W piątek, 12 czerwca w Końskich odbędzie się 13. edycja Kaziuków Koneckich.

Jest to patronalne święto powiatu koneckiego ku czci błogosławionego księdza Kazimierza Sykulskiego.

Wieloletni proboszcz koneckiej parafii w 1919 roku został posłem na Sejm Ustawodawczy odradzającej się Rzeczypospolitej. Jako ochotnik w wojnie z Rosją bolszewicką był kapelanem walczących żołnierzy. Po agresji Niemiec, zaangażował się szczególnie w niesienie pomocy pilnie potrzebującym. Podejrzany o udział w życiu konspiracyjnym, we wrześniu 1941 r. został aresztowany i wywieziony na bestialskie przesłuchania do Radomia. Poniósł męczeńską śmierć w KL Auschwitz. W 1946 roku Wojciech Durek z inicjatywy ks. Antoniego Ręczajskiego wykonał płaskorzeźbę poległego kapłana, którą umieszczono na frontonie przy wejściu głównym do kolegiaty koneckiej św. Mikołaja.

W 1999 roku św. Jan Paweł II ogłosił go błogosławionym, a w 2008 roku Stolica Apostolska ogłosiła bł. Ks. Kazimierza Sykulskiego patronem dekanatu koneckiego, Końskich oraz Powiatu Koneckiego. Był to pierwszy przypadek, aby patronem powiatu została osoba błogosławiona. Wtedy Starostwo Koneckie ufundowało spiżowy pomnik swojego Patrona, który został uroczyście poświęcony 12 czerwca 2008 r. przez Księdza Biskupa Zygmunta Zimowskiego. Samorząd powiatu razem z ks. proboszczem św. Mikołaja wyszli z propozycją świętowania Patrona na wzór Wileńskich Kaziukó.

W tym roku z racji stanu epidemii ks. dr Andrzej Zapart, zaproponował, że Kaziukowe Święto w Końskich będzie celebrowane jedynie w wymiarze liturgicznym.

W najbliższy piątek o godz. 12.15 w kolegiacie św. Mikołaja będzie celebrowana Msza św., której będzie przewodniczył ksiądz Andrzej Zapart.