Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Teresa Benedykta od Krzyża (Edyta Stein), dziewica i męczennica
Dziś jest: 09 sierpnia 2020

Opoczno

Lawinowy wzrost zachorowań w powiecie opoczyńskim. Dyrektor sanepidu: "Miejcie litość również nad nami!"

niedziela, 14 czerwca 2020 11:01 / Autor: Weronika Chochoł
fot. Marcin Prejs/Radio Plus Radom
Weronika Chochoł

Coraz trudniejsza sytuacja epidemiologiczna w powiecie opoczyńskim. 15 przypadków koronawirusa potwierdzono w opoczyńskim szpitalu, zakażenia występują również wśród uczestników rajdu rowerowego w parafii NMP Królowej Polski w Opocznie, parafian z Domaszna oraz uczestników komunii w Gielniowie i wesela w Kotfinie. - Nastąpiło poluzowanie obostrzeń, mieszkańcy przestali uważać i w ten sposób wróciliśmy do punktu wyjścia. Sytuacja jest bardzo trudna - mówi Marianna Rożej - dyrektor opoczyńskiego sanepidu. 

Ognisko COVID-19 w szpitalu

W Szpitalu Powiatowym w Opocznie tylko w niedzielę, 14 czerwca przebadano już sto osób z personelu i pacjentów lecznicy. W ciągu ostatniego tygodnia wykonano już blisko pół tysiąca testów. Do tej pory potwierdzonych zostało 15 przypadków COVID-19 na oddziałach: Położniczo-Ginekologiczno-Noworodkowym i Wewnętrznym - chorują zarówno pacjenci jak i personel. Przyjęcia pacjentów na wymienione oddziały zostały czasowo zawieszone. Pozostałe przyjęcia pacjentów na oddziały opoczyńskiej lecznicy odbywają się po wcześniejszej diagnostyce w kierunku zakażenia COVID-19, która przeprowadzana jest na Oddziale Izolacyjnym.

- Osoby z potwierdzonym koronawirusem przewożone są na oddział zakaźny, natomiast osoby z ujemnym wynikiem, które mogą być wypisane, są wypisywane ze szpitala. Testowani są wszyscy sukcesywnie. Do pracy w szpitalu delegowani są pracownicy, którzy już przechorowali CODID-19 - przedstawia sytuację w lecznicy Marianna Rożej - dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Opocznie: 

Zakażona uczestniczka parafialnego rajdu 

W sobotę, 6 czerwca odbył się II Parafialny Rajd Rowerowy z okazji Dnia Dziecka organizowany przez parafię Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Opocznie. Okazało się, że jedna z uczestniczek wydarzenia jest zakażona koronawirusem. W sobotę, 13 czerwca przebadanych zostało 38 osób, które brały udział w rajdzie. 

Już wiadomo, że wszyscy uczestnicy rajdu otrzymali negatywne wyniki. 

W niedzielę, 14 czerwca badaniom poddani zostali również pracownicy Urzędu Miasta i Gminy Drzewica. 

Koronawirus w parafii oraz na uroczystościach

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Opocznie apeluje do wszystkich osób, które od 22 maja do 6 czerwca miały kontakt z proboszczem parafii w Domasznie. Przypomnijmy, u proboszcza parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Domasznie (gm. Drzewica) w ubiegłym tygodniu potwierdzono zakażenie COVID-19. - Zgłaszać się można do sołtysów, urzędu gminy lub do sanepidu w Opocznie - mówi Marianna Rożej i wyjaśnia, co oznacza "bliski kontakt z zakażonym":

Osoby, które zgłoszą się do badań powinny podać swój nr PESEL, adres oraz telefon kontaktowy. 

Zakażenia wystąpiły również wśród uczestników uroczystości Pierwszej Komunii św. w Gielniowie, a także wesela w Kotfinie. - wydarzenie miało miejsce w gminie Przysucha, ale na weselu było 97 mieszkańców powiatu opoczyńskiego. Jedni są już przebadani, niektórzy na badania pojadą do Tomaszowa Mazowieckiego - informuje dyrektor Rożej: 

Dramatyczny apel

Wzrost zachorowań spowodowany jest ogólnym rozluźnieniem, coraz więcej osób rezygnuje z noszenia maseczki, zapomina o dezynfekcji dłoni, a dystans społeczny został zapomniany. - Tylko izolacja społeczna i przestrzeganie zasad higieny może powstrzymać pandemię - przypomina Marianna Rożej - dyrektor Powiatowej stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Opocznie i przestrzega: - Zagrożenie nie minęło, ono stanowi drugi człowiek! Możemy stać się śmiertelnym zagrożeniem dla naszych bliskich: 

W powiecie opoczyńskim ponownie zawieszona została działalność klubów seniora. 

Dyrektor Rożej z apelem o rozsądek zwraca się również do księży i uczestników liturgii:

- To bardzo ciężka sytuacja, my pracujemy praktycznie całą dobę. Apeluję jeszcze raz do mieszkańców: miejcie litość również nad nami, bo nie damy rady! - podsumowuje dyrektor Rożej. O zachowanie rygoru sanitarnego i ostrożność apeluje również starosta opoczyński Marcin Baranowski. O szczegółach pisaliśmy tutaj

Zapraszamy do nas: