Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Teresa Benedykta od Krzyża (Edyta Stein), dziewica i męczennica
Dziś jest: 09 sierpnia 2020

REGION

Wąchock odetchnie, kierowcy pojadą szybciej - GDDKiA ogłasza przetarg na obwodnicę

wtorek, 16 czerwca 2020 09:52 / Autor: Weronika Chochoł
fot. gddkia.gov.pl
Weronika Chochoł

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłasza przetarg na realizację obwodnicy Wąchocka w ciągu drogi krajowej nr 42. Będzie to prawie dwunastokilometrowy odcinek dwujezdniowej drogi głównej o ruchu przyspieszonym, który wyprowadzi ruch tranzytowy z ciasnego rynku w Wąchocku.

Obwodnica Wąchocka będzie miała około 11,7 km długości i biegła będzie nowym śladem od granicy Skarżyska-Kamiennej do granicy Starachowic, omijając miejscowość Parszów po stronie północnej i Wąchock po stronie południowej. Inwestycja pozwoli na wyprowadzenie ruchu tranzytowego z rynku w Wąchocku, co poprawi bezpieczeństwo i komfort życia. Znacznie skróci się czas podróżowania drogą krajową nr 42 komunikującą między innymi węzeł drogi ekspresowej S7 w Skarżysku-Kamiennej ze starachowicką strefą przemysłową i dalej z drogą krajową nr 9 w kierunku Ostrowca Świętokrzyskiego, Opatowa i Podkarpacia. Dzięki obwodnicy łatwiejsza będzie obsługa ruchu turystycznego na słynącym z zabytków i atrakcji terenie.

Jeśli chodzi o kwestie techniczne, w ramach inwestycji planowane jest wybudowanie dwujezdniowej drogi klasy GP (główna o ruchu przyspieszonym), czterech skrzyżowań, w tym trzech z sygnalizacją świetlną, 11 obiektów inżynierskich (mosty, wiadukty, przejścia dla zwierząt, podziemne przejście dla pieszych). Będą również drogi dojazdowe, urządzenia ochrony środowiska - w tym ekrany akustyczne - infrastruktura dla pieszych i rowerzystów oraz oświetlenia i odwodnienia.

Wykonawca na wybudowanie obwodnicy będzie miał 39 miesięcy (z doliczeniem okresów zimowych). Skrócenie czasu realizacji inwestycji o 3 miesiące będzie jednym z kryteriów oceny ofert złożonych w postępowaniu przetargowym. Realizację inwestycji przewidziano na lata 2020-2024.

Obwodnica Wąchocka jest pierwszą z czterech obwodnic świętokrzyskich miast ujętych w projekcie Programu Budowy 100 Obwodnic na lata 2020-2030. To rządowy program, którego głównym celem jest poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego, wyprowadzenie ruchu z zatłoczonych miast, czystsze powietrze, mniejszy hałas i poprawa przepustowości sieci drogowej.

W Programie budowy 100 obwodnic na terenie województwa świętokrzyskiego zapisane zostały jeszcze obwodnice:

  • Chmielnika w ciągu dróg krajowych nr 73 i 78
  • Osieka w ciągu drągi krajowej nr 79
  • Starachowic w ciągu drogi krajowej nr 42.
Zapraszamy do nas: