Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Andrzej Apostoł
Dziś jest: Poniedziałek, 30 listopada 2020

Radomskie

Duża popularność wymazów "drive-thru" w Skaryszewie

piątek, 19 czerwca 2020 18:00 / Autor: Michał Kaczor
fot. 62 BLP
Michał Kaczor

Ponad 100 osób zgłosiło się na ten weekend do wymazów "drive-thru" w Skaryszewie. W zeszłym tygodniu terytorialsi przebadali 64 osoby.

Z punktu mogą skorzystać przedsiębiorcy z 5 powiatów regionu radomskiego. Punkt "drive-thru" znajduje się przed Publiczną Szkołą Podstawową w Skaryszewie.

- W zeszłym tygodniu udało się pobrać wymazy od 64 osób - informuje ppłk Łukasz Baranowski, dowódca 62. Batalionu Lekkiej Piechoty w Radomiu.

Wymazy pobierają żołnierze obrony terytorialnej z Radomia. Obsługują punkt badań składający się z kontenerów i namiotów podzielonych na pięć stref - wyczekiwania, ewidencji, pobierania wymazów, dekontaminacji i odpoczynku.

Z badań mogą skorzystać pracownicy sezonowi, którzy przyjechali z zagranicy do Radomia oraz powiatów: radomskiego, lipskiego, szydłowieckiego, przysuskiego i kozienickiego.

- Wystarczy uchylić szybę, a nasi żołnierze sprawnie i z zachowaniem wszelkich zasad sanitarnych pobiorą wymaz. Dzięki temu pracodawcy wiedzą, czy ich zagraniczni pomocnicy mogą iść do pracy czy powinni zostać przebywać w izolacji. Patrząc szerzej, wirus nie rozprzestrzenia się na kolejne osoby, więc na wykonywanych tu badaniach korzystają wszyscy mieszkańcy regionu radomskiego - dodaje ppłk Baranowski.

Wszyscy terytorialsi stacjonujący w Skaryszewie wyposażeni są w środki ochrony osobistej, jak maseczki czy płyny do dezynfekcji. Natomiast ci, którzy mają bezpośredni kontakt z osobami badanymi, ubrani są w specjalistyczne kombinezony ochronne.

Osoba, od której pobierany jest wymaz musi być ubezpieczona w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Zdrowotnego, a na badania zgłasza się przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną. W ten sposób zainteresowani badaniami nie gromadzą się przy miasteczku kontenerowym, a stawiają się w nim o konkretnej, ustalonej godzinie.

Podobne punkty działają już w Grójcu, Czerwińsku czy Garwolinie. Udało się wychwycić już kilkadziesiąt osób zakażonych koronawirusem.