Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Benedykt z Nursji, opat, patron Europy
Dziś jest: 11 lipca 2020

Mazowsze

Urząd Marszałkowski na drogi dojazdowe, małą retencję czy aktywizację sołectw. Ponad 10 milionów dla subregionu

środa, 24 czerwca 2020 11:52 / Autor: Weronika Chochoł
fot. Weronika Chochoł/Radio Plus Radom
Weronika Chochoł

Ponad trzysta umów z samorządowcami na dofinansowanie z budżetu Mazowsza przedsięwzięć gminnych i powiatowych podpisał w środę, 24 czerwca w Radomiu wicemarszałek województwa mazowieckiego Rafał Rajkowski. Umowy dotyczyły trzech bloków: dróg dojazdowych do gruntów rolnych i małej retencji, aktywizacji sołectw i remontów strażnic OSP. 

Prawie 7,8 mln zł na drogi dojazdowe do gruntów rolnych i małą retencję 

Wspomniana kwota stanowi dużą cześć wszystkich środków, które były przeznaczone na Fundusz Ochrony Gruntów Rolnych w budżecie Samorządu Województwa Mazowieckiego. Do samorządów z subregionu radomskiego trafi prawie 7,8 milionów złotych dofinansowania, dzięki któremu będzie można zrealizować w sumie 73 inwestycje -  70 z nich dotyczyć będzie dojazdów do gruntów rolnych, 3 - małej retencji. Marszałkowskie wsparcie trafi do powiatów: białobrzeskiego, grójeckiego, kozienickiego, lipskiego, przysuskiego, radomskiego, szydłowieckiego i zwoleńskiego. 

- Cieszę się, że tak wielu beneficjentów ziemi radomskiej uzyskuje to wyczekiwane dofinansowanie. Myślę, że dzięki tym pieniądzom - przy wkładzie samorządów - będzie można zrealizować bardzo dużo potrzebnych inwestycji - mówi Rafał Rajkowski - wicemarszałek województwa mazowieckiego: 

- Decentralizacja środków, współfinansowanie, pomocniczość, a przede wszystkim wyrównywanie rozwoju na obszarach wiejskich, to jest gigantyczna sprawa. Pobudza, ożywia i skłania do współfinansowania stronę gminną - podkreślał podczas briefingu poprzedzającego podpisanie umów radny sejmiku mazowieckiego Tomasz Śmietanka: 

Dzięki dofinansowaniu w wysokości 200 000 tys. zł z programu możliwe będzie dokończenie przebudowy drogi powiatowej Wyborów-Basinów w miejscowości Grabów Nowy. - To odcinek, który pozwoli mieszkańcom na dojazd w dobrych warunkach na miarę XXI wieku - mówi starosta kozienicki Andrzej Jung:

- Niewielki odcinek, ale bardzo cenny dla mieszkańców - tak o dofinansowaniu na przebudowę drogi w miejscowości Jasionna mówi Sylwester Korgul - starosta białobrzeski. 

Odcinek w miejscowości Jasionna ma być gotowy we wrześniu. Dofinansowanie, które trafiło do powiatu białobrzeskiego wynosi 100 000 zł. 

Ponad 2 miliony na aktywizację sołectw

W tym roku na wsparcie sołectw, samorząd województwa przeznaczył blisko 12 mil zł. dofinansowanie w ramach "Mazowieckiego Instrumentu Aktywizacji Sołectw MAZOWSZE 2020" otrzymają 1184 inwestycje z 264 gmin. Do subregionu radomskiego na realizację projektów służących lokalnej społeczności trafi 2,1 mln zł. Projekty dotyczą m.in remontów czy budowy świetlic, domów kultury, stadionów siłowni czy sal zabaw. Dzięki pieniądzom z MIAS możliwe będzie również doposażenie istniejących miejsc kultury czy wsparcie zespołów ludowych. 

- Społeczność wiejska chce się rozwijać. Tymi środkami zachęcamy do aktywnego tworzenia nowych struktur, inwestycji na wsiach - podkreśla radny sejmiku województwa mazowieckiego Leszek Przybytniak: 

10 tysięcy zł dofinansowania na budowę placu zabaw w miejscowości Wacyn otrzyma gmina Zakrzew. Dzięki temu uda się zagospodarować plac przy szkole - wyjaśnia Leszek Margas - wójt gminy Zakrzew:

Dofinansowanie trafi do powiatów: białobrzeskiego, grójeckiego, kozienickiego, lipskiego, przysuskiego, radomskiego, szydłowieckiego i zwoleńskiego. W sumie dofinansowanych zostanie 220 projektów. 

Pieniądze również dla strażnic OSP

Dzięki wsparciu samorządu województwa mazowieckiego w wysokości blisko 679 tys. zł w subregionie radomskim wyremontowanych zostanie 36 strażnic OSP. Dziś podpisane zostały umowy z samorządowcami gmin w powiatach białobrzeskim, kozienickim, lipskim, przysuskim, radomskim i szydłowieckim. Na remonty posadzek, dachów, elewacji i stolarki okiennej czy instalacji elektrycznej mazowieckich strażnic samorząd Mazowsza przekazał w sumie 3 mln zł. 

Do OSP Zakrzewska Wola trafi ponad 13 tys. zł na remont podłogi. - Każda złotówka, która trafia do budżetu gminy, jest cenną złotówką - podsumowuje wójt gminy Zakrzew Leszek Margas: 

Umowy na inwestycje realizowane w powiecie grójeckim zostaną podpisane w późniejszym terminie. 

Zapraszamy do nas: