Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: bł. Maria od Pana Jezusa Dobrego Pasterza, dziewica
Dziś jest: Środa, 25 listopada 2020

Mazowsze

Sprzęt komputerowy dla 39 szkół z regionu radomskiego

czwartek, 25 czerwca 2020 13:03 / Autor: Michał Kaczor
fot. Michał Kaczor/Radio Plus Radom
Michał Kaczor

39 szkół z regionu radomskiego otrzyma od Samorządu Województwa Mazowieckiego sprzęt komputerowy do prowadzenia zajęć online. W sumie w projekcie bierze udział 236 mazowieckich placówek oświatowych.

Wicemarszałek Rafał Rajkowski podpisał dziś 39 umów z samorządowcami regionu radomskiego. Wsparcie dotyczy sprzętu komputerowego dla szkół do prowadzenia zajęć online.

- W okresie epidemii zdalne nauczanie jest bardzo ważne. Dlatego decyzją zarządu województwa mazowieckiego finansujemy 39 podmiotom sprzęt komputerowy, oprogramowanie czy tablice multimedialne, żeby można było przeprowadzać naukę zdalnie - mówi wicemarszałek Rafał Rajkowski

Średnie wsparcie wyniosło 150 tysięcy złotych na szkołę. Jednym z beneficjentów są placówki z gminy Skaryszew.

- Jestem wdzięczny, że Samorząd Województwa Mazowieckiego po raz kolejny w tym trudnym czasie pokazuje swoją dobrą wolę. Od kilku miesięcy prowadzimy zajęcia w trybie zdalnym i mamy już wyobrażenie, czego nam naprawdę brakuje. Ten projekt jest odpowiedzią na nasze potrzeby - mówi Dariusz Piątek, burmistrz Skaryszewa.

Burmistrz Dariusz Piątek podkreśla, że w gminie zdarzały się przypadki, gdzie były problemy z dostępem do komputera czy internetu.

Całkowita wartość projektu to 35 mln zł, z czego ok. 25,8 mln zł zostanie przeznaczonych na wyposażenie szkół i placówek oświaty w sprzęt do prowadzenia zajęć edukacyjnych, 5,2 mln zł trafi na wyposażenie szkół i placówek w pakiety oprogramowania, a 680 tys. zł na szkolenia dla nauczycieli (ok. 800) oraz uczniów (ok. 2000).

- Kierujemy nasze wsparcie również z uwzględnieniem uczniów niepełnosprawnych i ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Będziemy chcieli zakupić nie tylko sprzęt, ale też oprogramowanie wspierające naukę - mówi Marcin Pawlak, zastępca dyrektora Departamentu Edukacji Publicznej i Sportu UMWM w Warszawie.

Anna Stachurska, dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Odechowie podkreśla, że to bardzo ważne wsparcie dla tej placówki.

- Jest to niezmiernie ważne z naszej perspektywy, bo znaczna część uczniów szkoły w Odechowie to uczniowie ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi - mówi.

Wicemarszałek Rafał Rajkowski dodaje, że sprzęt będzie własnością szkół.

- Kiedy będzie stacjonarna nauka, to będzie wykorzystywany w salach edukacyjnych i będzie w dyspozycji szkół, nauczycieli i uczniów - mówi.

Wartość projektu to 35 mln zł, z czego 28 mln zł to pieniądze z Unii Europejskiej, ponad 5,2 mln zł z budżetu województwa mazowieckiego oraz ponad 1,7 mln zł z budżetu państwa.

Wsparcie trafi m.in. do gmin: Jedlnia-Letnisko, Skaryszew, Szydłowiec, Stara Błotnica, Klwów, Zakrzew, Kowala, Rusinów, Pionki, Jedlińsk, Wierzbica, do powiatów: zwoleńskiego, białobrzeskiego, szydłowieckiego, kozienickiego, grójeckiego oraz do trzech szkół z Radomia - PSP nr 14, II LO i VI LO.