Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Magda Gliszczyńska
Patron dnia: święci męczennicy Poncjan, papież, i Hipolit, prezbiter
Dziś jest: 13 sierpnia 2020

Kozienice

Stacja Magnuszew zapewni precyzyjną pomoc rolnikom

wtorek, 07 lipca 2020 13:09 / Autor: Kamil Zapora
ilustracja, fot. Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa
Kamil Zapora

Co roku setki rolników z terenu powiatu kozienickiego cierpi z powodu suszy. Rekompensatą za poniesione straty są odszkodowania. Jednak nie zawsze są one adekwatne do skali problemu. W Magnuszewie powstanie stacja monitorująca suszę, która ma w tym pomóc.

W Magnuszewie powstanie automatyczna, bezobsługowa stacja, które przez całą dobę będzie monitorowała aktualne warunki pogodowe. Zebrane dane będą na bieżąco przekazywane do Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach. - Na ich podstawie Instytut będzie w stanie prawidłowo szacować szkody powstałe w uprawach rolniczych – wyjaśnia Igor Czerwiński, naczelnik wydziału rolnictwa, leśnictwa i ochrony środowiska w starostwie powiatowym w Kozienicach:

W tym momencie IUNiG dysponuje małą liczbą stacji, z tego powodu szacowanie strat często opiera się na przewidywaniach, a nie twardych danych. Dlatego zagęszczenie sieci stacji jest tak istotne.

Właściwie ukierunkowana pomocy jest ważne dla rolnictwa w kraju, ponieważ zmieniający się klimat coraz częściej będzie narażał ich na straty. - Wszystko wskazuje na to, że ekstremalne zjawiska meteorologiczne takie jak ulewne deszcze czy długotrwałe susze będą się powtarzały – mówi Igor Czerwiński:

Tylko w 2019 roku Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Kozienicach wypłaciła około tysiąca odszkodowań z tytułu strat wyrządzonych przez suszę rolniczą.

Starostwo powiatowe w Kozienicach otrzyma dofinansowanie do budowy stacji od samorządu Mazowsza w kwocie 48 tysięcy złotych, które stanowią 80 procent kosztów inwestycji. Stacja ma być gotowa jeszcze w tym roku. 

Zapraszamy do nas: