Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
CZŁOWIEK Z BLISKA
Małgorzata Świtała
Patron dnia: święci męczennicy Poncjan, papież, i Hipolit, prezbiter
Dziś jest: 13 sierpnia 2020

REGION

Zapoznali się ze sprzętem i działaniami antykryzysowymi strażaków. Radomscy terytorialsi po ćwiczeniach

wtorek, 07 lipca 2020 14:58 / Autor: Weronika Chochoł
fot. 62 Batalion Lekkiej Piechoty w Radomiu
Weronika Chochoł

Żołnierze z 62 Batalionu Lekkiej Piechoty w Radomiu wzięli udział w ćwiczeniach ze strażakami z Odrzywołu i Pionek w ramach działań antykryzysowych.

Ćwiczenia odbyły się w Pionkach, gdzie terytorialsów przeszkolili strażacy z tamtejszej Państwowej Straży Pożarnej oraz z Odrzywole, gdzie żołnierze działali we współpracy z jednostką Ochotniczej Straży Pożarnej.

Celem ćwiczeń było zapoznanie się z działaniami z zakresu wsparcia organów samorządu terytorialnego, organów administracji publicznej i służb ratowniczych w sytuacjach kryzysowych o charakterze niemilitarnym. Terytorialsi mogli zapoznać się ze sprzętem, jakim dysponują strażacy i ochotnicy, ale również z prowadzonymi przez nich działaniami. Mowa była nie tylko o pożarach, ale również udzielaniu pierwszej pomocy czy działaniami podejmowanymi na wodzie.

Jednak szkolenie ze strażakami to nie jedyne ćwiczenia, w których w ostatnim czasie brali udział żołnierze z 62. Batalionu Lekkiej Piechoty w Radomiu.

W piątek, 3 lipca zakończyło szkolenie instruktorsko-metodyczne dotyczące działań żołnierza w rejonie zurbanizowanym prowadzone przez Mobilne Zespoły Szkoleniowe. Doskonalący kurs dla instruktorów odbywał się na terenie Ośrodka Szkoleniowego PSP w Pionkach. Instruktorzy 62. Batalionu Lekkiej Piechoty w Radomiu podnieśli swoją wiedzę i umiejętności niezbędne do dalszego rozwoju.

Mobilne Zespoły Szkoleniowe tworzą byli żołnierze jednostek wojsk specjalnych, takich jak Grom, Formoza czy Jednostki Wojskowej Komandosów - operatorzy, ratownicy pola walki, łącznościowcy czy snajperzy.

Podczas szkolenia, w którym udział wzięło 16 żołnierzy OT z Radomia realizowane były instruktaże, zajęcia teoretyczne i zajęcia instruktorsko-metodyczne. Kurs zakończył się egzaminem sprawdzającym. Żołnierze otrzymali również certyfikaty potwierdzające ukończenie kursu.

Teraz instruktorzy przekażą zdobyta wiedzę pozostałym terytorialsom podczas szkoleń rotacyjnych.

- Zajęcia taktyczne w terenie zurbanizowanym oraz zajęcia praktyczne w ramach zarządzania antykryzysowego, to nieocenione doświadczenie w kontekście pomocy i wspierania lokalnych społeczności regionu radomskiego - podkreśla ppłk Łukasz Baranowski - dowódca 62. Batalionu Lekkiej Piechoty w Radomiu:

Terytorialsi w ramach swojej działalności biorą udział w szkoleniach rotacyjnych, zarówno na terenie jednostki wojskowej, jak i w Stałych Rejonach Odpowiedzialności.

Zapraszamy do nas: