Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek
Patron dnia: Najświętsza Maryja Panna Śnieżna
Dziś jest: 05 sierpnia 2020

REGION

Zbigniew Kuźmiuk: Rafał Trzaskowski nie ma żadnego programu dla rolników

środa, 08 lipca 2020 11:10 / Autor: Magdalena Gliszczyńska
fot. FB/Zbigniew Kuźmiuk
Magdalena Gliszczyńska

Słowa posła Konrada Frysztaka, jakoby państwo polskie nie pomagało rolnikom wywołały falę komentarzy naszych internautów. Do tych słów odniósł się też europoseł dr Zbigniew Kuźmiuk, członek Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Parlamentu Europejskiego.

- To zadziwiająca opinia, zwłaszcza, że z tego co się orientuję pan poseł Frysztak nigdy rolnictwem się nie zajmował, więc jak sądzę merytorycznie trudno mu ocenić politykę rolną prowadzoną przez polski rząd. Może zna się na innych dziedzinach. Szkoda, że zabiera głos w tej sprawie.

 Jak dodaje europoseł Kuźmiuk – według posła Frysztaka, Rafał Trzaskowski chce wywalczyć 32 miliardy euro dopłat dla rolników, tymczasem unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski mówił miesiąc temu, że udało się już wynegocjować 33,5 miliarda euro, czyli półtora miliarda więcej – o czym podczas debaty w Końskich przypomniał prezydent Andrzej Duda.

 

Europoseł naszego regionu odniósł się także do postulatu zmniejszenia wydatków na rolnictwo, którego domagały się m.in. Szwecja, Dania, Holandia i Austria. Przywódcy tych krajów tłumaczyli to chęcią pozyskania środków na politykę obronną i migracyjną Unii.

- Szczęśliwie te opory zostały już przełamane. Europejskie, a w tym także polskie rolnictwo wyszło obronną ręką z pandemii koronawirusa – podkreśla Zbigniew Kuźmiuk.

Poseł Konrad Frysztak zarzucił też urzędującemu prezydentowi, że nie spełnił obietnicy danej rolnikom w poprzedniej kampanii, jeśli chodzi o wysokości dopłat bezpośrednich. Obecnie ta różnica wynosi 21 euro z hektara.

- To właśnie pokazuje, jakim fachowcem w dziedzinie rolnictwa jest pan poseł Frysztak. Obecne dopłaty bezpośrednie (a jest to nadal perspektywa z 2013) one wynikają z negocjacji prowadzonych przez rząd PO – PSL – przekonuje dr Zbigniew Kuźmiuk.

 

Czy uda się zatem doprowadzić do zrównania dopłat w kolejnej perspektywie? Zdaniem europosła Kuźmiuka one będą zdecydowanie większe:

Konrad Frysztak krytykował wczoraj też rząd za to, że niewiele robi z retencją, która miałaby pomóc w gospodarowaniu wodami. Tymczasem, jeśli chodzi o nakłady na rolnictwo i retencję w ciągu ostatnich czterech lat, to wyraźnie różnią się one od tych ośmiu za rządów koalicji PO – PSL – podkreśla Zbigniew Kuźmiuk

 

Z kolei, jak tłumaczy europoseł Zbigniew Kuźmiuk, Rafał Trzaskowski zapowiada, że chce zabiegać o to, by powstał program walki z oddziaływaniem klimatycznym na rolnictwo, a taki program już istnieje

Na koniec dr Zbigniew Kuźmiuk, członek Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Parlamentu Europejskiego krytykuje program wspierania polityki rolnej Rafała Trzaskowskiego. - Wprawdzie kandydat na prezydenta wydał specjalną gazetkę skierowaną do rolników, ale tam nic nie ma. To pokazuje, że Rafała Trzaskowski nie ma żadnego programu dotyczącego wspierania rolnictwa – mówi w Radiu Plus Radom europoseł Kuźmiuk.

 

Zapraszamy do nas: