Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: święci męczennicy Kosma i Damian
Dziś jest: 26 września 2020

REGION

Nabór do szkół: w Radomiu pół na pół, w Kozienicach technika, w Końskich wygrywają ogólniaki

wtorek, 14 lipca 2020 09:48 / Autor: Weronika Chochoł
fot. pixabay.com (silviarita)
Weronika Chochoł

Zakończył się pierwszy etap naboru do szkół ponadpodstawowych. W kolejnym etapie uczniowie muszą dostarczyć do szkół dokumenty dotyczące wyników egzaminu ósmoklasisty. 

Radom

Jeśli chodzi o szkoły ponadpodstawowe w Radomiu, uczniowie wybierali zarówno licea, jak i szkoły techniczne. Aplikacje kandydatów rozłożyły się po 50 procent. W liceach ogólnokształcących na 1684 miejsca, liczba chętnych z pierwszej preferencji wynosiła 1652 osoby. - Największą popularnością cieszyły się I LO, II LO, IV LO i XI LO. Jeśli chodzi o szkoły zawodowe, to standardowo dwie szkoły są wiodące: Zespół Szkół Elektronicznych oraz Zespół Szkół Technicznych - wyjaśnia Agnieszka Grabska - p.o dyrektora Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego w Radomiu: 

Na nowy rok szkolny radomskie licea ogólnokształcące przygotowały 1684 miejsca, w 57 oddziałach. W technikach planowane jest utworzenie 48 oddziałów, w których jest łącznie 1488 miejsc, natomiast w szkołach branżowych I stopnia – 962 miejsca w 31 oddziałach.

Kozienice

Do Zespołu Szkół nr 1 w Kozienicach złożono 386 podań, z czego najwięcej -189 - do technikum, . - Największym zainteresowaniem cieszy się technikum elektryczne, chęć nauki w tej klasie wyraziły 53 osoby – mówi Ryszard Zając, dyrektor kozienickiego zespołu:

Nowością w szkole będzie technikum rachunkowości. Jednak na ten moment naukę chcę podjąć w nim 15 kandydatów. Największą popularnością wśród klas licealnych cieszy się profil humanistyczny. Natomiast do trzech klas w szkołach branżowych aplikowały w sumie 52 osoby:

Według dyrektor I LO w Kozienicach Ewy Malec, na razie jest zbyt wcześnie, żeby jednoznacznie powiedzieć jaką szkołę wybiorą absolwenci szkół podstawowych. Jest to związane z wynikami egzaminu ósmoklasisty, które pojawią się dopiero pod koniec lipca. - Młodzież jest zdezorientowana i czeka na wyniki, żeby wspólnie z rodzicami podjąć decyzję – mówi Ewa Malec. - Nie mogę powiedzieć, który profil cieszy się największym zainteresowaniem, ponieważ kandydaci zaznaczają teraz w swoich wnioskach kilka klas i ostateczną decyzję uzależniają od wyniku egzaminu – dodaje:

W tym momencie o miejsce w liceum ubiega się 230 uczniów.

Przysucha

Do trzech szkół ponadpodstawowych prowadzonych przez Starostwo Powiatowe w Przysusze zgłosiło się 337 uczniów. Jak podkreśla Luiza Kozłowska - kierownik Wydziału Edukacji, jeszcze jest za wcześnie, by podsumowywać nabór: 

Powiat opoczyński

Do szkół prowadzonych przez powiat opoczyński zgłosiło się ponad 550 uczniów. Podobnie jak w poprzednich latach, największym zainteresowaniem cieszą się dwie placówki - I LO im. Stefana Żeromskiego w Opocznie i Zespół Szkół Powiatowych im. Stanisława Staszica w Opocznie. O kierunkach, które najbardziej zainteresowały uczniów mówi Maria Barbara Chomicz - starosta opoczyński: 

Coraz większym zainteresowaniem cieszy się również technik transportu kolejowego. Kierunek ten został utworzony w szkole w Drzewicy. 

Powiat konecki

W powiecie koneckim uczniowie chętniej wybierają licea niż technika. - Mamy trzy technika i szkołę branżową i do tych czterech szkół zgłosiło się około 400 osób. Natomiast do dwóch liceów zgłosiło się ponad pół tysiąca uczniów - wyjaśnia Krzysztof Stachera - naczelnik oświaty w Starostwie Powiatowym w Końskich: 

Do I LO w Końskich uczniowie złożyli 289 podań, natomiast w II LO uczyć się chce 275 kandydatów.