Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: bł. Maria od Pana Jezusa Dobrego Pasterza, dziewica
Dziś jest: Środa, 25 listopada 2020

Przysucha

Sąd unieważnił uchwałę "Gmina Klwów wolna od ideologii LGBT"

środa, 15 lipca 2020 15:25 / Autor: Michał Kaczor
fot. succo/pixabay.com
Michał Kaczor

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Radomiu stwierdził nieważność uchwały "Gmina Klwów wolna od ideologii LGBT". WSA uzasadnia, że ma ona charakter dyskryminacyjny.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Radomiu stwierdził, że Rada Gminy przekroczyła swoje uprawnienia i podjęła tę uchwałę bez podstawy prawnej. WSA uzasadnia, że przyjęcie deklaracji "Gmina Klwów wolna od ideologii LGBT" ma charakter dyskryminacyjny.

- Należy zwrócić uwagę na to, że to pojęcie odnosi się do ludzi. W naszych społecznościach lokalnych żyją ludzie o różnej orientacji seksualnej, światopoglądzie, o różnym kolorze skóry i każda społeczność powinna dbać o to, by czuli się jak we własnym domu - uzasadnia WSA.

Zdaniem sądu, uchwała nie jest wyłącznie stanowiskiem radnych w tej sprawie, ale zawiera wskazówki dla dyrektorów placówek oświatowych. Wiążą się one bowiem z deklarowanym w uchwale brakiem zgody "na sprzeczne z prawem instalowanie funkocjonariuszy politycznej poprawności w szkołach, czy też brakiem wstępu do szkół "osób zainteresowanych wczesną seksualizacją polskich dzieci w myśl tzw. standardów WHO".

Jednocześnie sąd zauważył, że Rada Gminy Klwów odwołuje się w swej uchwale do polskiej tradycji.

- Bardzo dobrze, tylko, że w polskiej tradycji jest również tradycja tolerancji, a miarą dojrzałości danego samorządu jest to, jak traktujemy swoje mniejszości, bo większość zawsze sobie jakoś poradzi, a stosunek do mniejszości jest miarą naszej oceny. Potraktowanie w ten sposób pewnej grupy osób, wskazanie ich tutaj jako niepożądanych, stanowi przekroczenie zasad państwa prawnego - zaznaczył sąd. 

Według radomskiego sądu, samorząd Gminy Klwów nie ma podstawy prawnej, aby wypowiedział się w tym zakresie:  "Doszło tutaj do naruszenia prawa". 

Wyrok jest nieprawomocny i przysługuje od niego skarga kasacyjna w terminie 30 dni.

Uzasadnienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Radomiu trafiło dzisiaj do Urzędu Gminy w Klwowie. Wójt Piotr Papis zapowiedział, że po zapoznaniu się z dokumentem skomentuje sprawę.