Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: bł. Maria od Pana Jezusa Dobrego Pasterza, dziewica
Dziś jest: Środa, 25 listopada 2020

Przysucha

Wójt Klwowa: Dla mnie to niezrozumiałe. To była uchwała w obronie naszego systemu wartości

czwartek, 16 lipca 2020 15:12 / Autor: Michał Kaczor
fot. Piotr Papis/FB
Michał Kaczor

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Radomiu stwierdził wczoraj nieważność uchwały "Gmina Klwów wolna od ideologii LGBT". - Dla mnie to niezrozumiałe. To była uchwała w obronie naszego systemu wartości - komentuje Piotr Papis, wójt Klwowa.

Jak już informowaliśmy, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Radomiu stwierdził, że Rada Gminy w Klwowie przekroczyła swoje uprawnienia i podjęła uchwałę bez podstawy prawnej. WSA uzasadnia, że przyjęcie deklaracji "Gmina Klwów wolna od ideologii LGBT" ma charakter dyskryminacyjny.

Z orzeczeniem sądu nie zgadza się Piotr Papis, wójt Klwowa.

- Dla mnie to niezrozumiałe, bo to ingerowanie w nasz system wartości, w to, co u nas jest najcenniejsze. Nagle sąd administracyjny uchyla naszą uchwałę, która była - podkreślam - w obronie systemu naszych wartości. Nie ingerowała w ludzi, którzy myślą inaczej i mają inną orientację seksualną. Skupiliśmy się na tym, co dla nas najważniejsze - rodzina, dzieci, małżeństwo - mówi wójt Piotr Papis.

Wójt nie wyklucza złożenia odwołania.

- Zastanawiamy się, co z tym zrobić i czy będziemy się odwoływali. Będzie sesja rady gminy, tam będziemy dyskutowali i dopiero wtedy będziemy wiedzieli, jakie podjąć kroki - dodaje wójt.

Biskup radomski Henryk Tomasik obawia się, że to może być ograniczanie samorządności.

- Sąd posługuje się kategorią, której nie ma. To znaczy, że to jest realizowanie pewnych dyrektyw. Tu rodzą się pytania o zakres samorządności. Tak bardzo cieszyliśmy się, że rozwija się samorządność. Jest pytanie o to, czy rzeczywiście to jest samorządność, czy jest ona ograniczana - powiedział biskup Henryk Tomasik.

Biskup mówi także o potrzebie dialogu.

- Tu jest w podtekście bardzo poważny problem wielkiej dyskusji na temat słynnej Konwencji Stambulskiej, LGBT i gender. Powinniśmy po prostu rozmawiać na ten temat, co znaczą poszczególne kategorie, jaki jest zakres, gdzie jest mowa o zasadach, o ideologii, ale przede wszystkim - o człowieku - mówi biskup.

Biskup Henryk Tomasik podkreśla, że chrześcijaństwo mówi o szacunku do każdego człowieka.

- To jest fundamentalna prawda. Każdego, nawet błądzącego, szanujemy. Szanujemy każdego człowieka, co wcale nie znaczy, że mam się zgodzić z jego teorią - dodaje biskup radomski.

Więcej o orzeczeniu Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Radomiu pisaliśmy TUTAJ.