Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: bł. Maria od Pana Jezusa Dobrego Pasterza, dziewica
Dziś jest: Środa, 25 listopada 2020

Przysucha

Sześć wieków Łęgonic Małych - miasta arcybiskupów gnieźnieńskich

poniedziałek, 20 lipca 2020 15:07 / Autor: Radosław Mizera
foto: edusoft/pixabay
Radosław Mizera

Uroczystości 600-lecia lokacji miasta i parafii Łęgonice Małe odbędą się w najbliższą sobotę, 25 lipca. Mszy świętej o godzinie 11.00 będzie przewodniczył biskup Michał Janocha z Warszawy. Łęgonice lokowano na prawie magdeburskim w 1420 roku.

Wójt gminy Odrzywół w powiecie przysuskim Marian Kmieciak przypomina, że Łegonice należały do kapituły gnieźnieńskiej do końca XVIII wieku. - Zasługą arcybiskupów gnieźnieńskich było osadnictwo na tym terenie. Łęgonice otrzymały przywilej królewski na założenie miasta na dawnym szlaku z Pomorza na Ruś. Dzisiaj ten szlak jest częściowo wykorzystywany przez pielgrzymkę warszawską na Jasną Górę - powiedział wójt Kmieciak:

 

 W programie sobotniej uroczystości jest m.in. przemarsz orszaku królewskiego, msza święta w kościele parafialnym celebrowana przez biskupa Michała Janochę z Warszawy oraz pokazy historyczne w wykonaniu Chorągwi Rycerstwa Sandomierskiego (wręczenie przywileju królewskiego, tańce dworskie i salwa z armat).

W trakcie wydarzenia czynne będzie obozowisko rycerskie i stoisko z rzemiosłem średniowiecznym. Wydarzenie jest współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego. Początek o godzinie o godz. 10.45