Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: święci męczennicy Andrzej Dung-Lac, prezbiter, i Towarzysze
Dziś jest: Wtorek, 24 listopada 2020

Radomskie

Odpocznij w powiecie radomskim. Jest gdzie!

wtorek, 21 lipca 2020 14:12 / Autor: Weronika Chochoł
fot. Wojciech Kuchta - Staw Górny w Pionkach
Weronika Chochoł

Przystań Iłża, Arboretum w Nadleśnictwie Marcule czy Królewskie Źródła - wakacyjny wolny czas warto spędzić w powiecie radomskim.

Do spędzenia czasu w powiecie radomskim zachęca Marcin Genca - rzecznik Starosty Radomskiego. - Z uwagi na rozmaite ograniczenia, coraz więcej mieszkańców może spędzać swój urlop aktywnie w najbliższej okolicy. Wbrew pozorom, w powiecie radomskim nie brakuje rozmaitych atrakcji i propozycji spędzenia wolnego czasu - przekonuje Marcin Genca. 

Iłża to nie tylko zamek

Malownicza, pagórkowata okolica i ruiny średniowiecznego zamku z charakterystyczną wieżą dają wiele możliwości aktywnego spędzenia wolnego czasu. Przy zalewie na rzece Iłżance działa Przystań Iłża, a na turystów czekają tam różne atrakcje, jak: piaszczysto-trawiasta plaża, wypożyczalnia sprzętu wodnego oraz rowerów i gokartów dla dzieci, plac zabaw, kort tenisowy oraz lody. Wypożyczalnia sprzętu rekreacyjnego oraz minilodziarnia są czynne od czwartku-niedzieli w godzinach 11- 18.

Z Iłży możemy przejechać kolejką wąskotorową do pobliskich Marcul. Pociąg kursuje tam wahadłowo, a przejazd w półotwartych wagonach, ciągniętych przez małą lokomotywę spalinową po 7-kilometrowej trasie trwa 30 minut. 

A w Marculach - Arboretum

Na terenie Nadleśnictwa znajduje się arboretum, czyli ogród botaniczny, złożony głównie z drzew i krzewów. Zbiór roślin liczy ponad 600 gatunków drzew i krzewów całej strefy klimatu umiarkowanego i zajmuje powierzchnię prawie 8 hektarów.  Obecnie zwiedzanie terenu odbywa się samodzielnie i bez przewodnika. - Można pooglądać, pooddychać świeżym powietrzem i zapuścić się w pobliskie lasy - zachęca Marcin Genca: 

 Arboretum jest czynne w soboty, niedziele i święta w godzinach 11-19.

Dla miłośników spacerów

Na miłośników spacerów i nie tylko czekają zalew Siczki w Jedlni-Letnisku oraz Królewskie Źródła. - Zalew Siczki to kolejne urokliwe miejsce, gdzie można spędzić wolny czas nad wodą lub tuż przy niej. Działa tam wypożyczalnia sprzętu wodnego, prowadzona przez Klub Żeglarski Ikar. Wzdłuż zbiornika wodnego jest między innymi najdłuższy w regionie deptak wraz z rolkostradą, plac zabaw dla dzieci, letnia kawiarenka Hamaky z lodami tajskimi, kawą i hamakami dla gości oraz park linowy. Atrakcje są czynne w weekendy od godzin popołudniowych do wieczora - przypomina Marcin Genca. 

W okolicach Pionek, na terenie Puszczy Kozienickiej, niedaleko drogi Radom – Kozienice możemy obcować z naturą w rezerwacie leśnym „Królewskie Źródła”. To wyjątkowo piękne zakątki nad rzeczką Zagożdżonką, gdzie można spotkać bobry i ślady ich bytowania. Przejście przez całą trasę zajmuje około 2-3 godzin. Dla gości jest parking leśny z altanami i miejscami do wypoczynku.

Dla spragnionych kąpieli...

Ośrodek Staw Górny w Pionkach właśnie rozpoczął działalność. Woda została dopuszczona do kąpieli, a do dyspozycji gości jest strzeżone kąpielisko, piaszczysta plaża, wypożyczalnia rowerów wodnych i kajaków oraz wyciąg nart wodnych Wake Park Pionki. Plażowicze mogą skorzystać też z siłowni zewnętrznej, urządzeń do ćwiczeń street workout, jest również tężnia solna i plac zabaw dla dzieci czy boiska do siatkówki plażowej. Obecnie nie działa tylko wypożyczalnia leżaków i akcesoriów plażowych. Obiekt jest otwarty codziennie w godz. 10-19.