Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: święci męczennicy Andrzej Dung-Lac, prezbiter, i Towarzysze
Dziś jest: Wtorek, 24 listopada 2020

Radomskie

Po 151 latach Solec nad Wisłą odzyska prawa miejskie

wtorek, 21 lipca 2020 15:02 / Autor: Radosław Mizera
foto: Urząd Gminy w Solcu nad Wisłą
Radosław Mizera

Rządowe Centrum Legislacji opublikowano projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast oraz nadania niektórym miejscowościom statusu miasta. Na liście jest Solec nad Wisłą w powiecie lipskim.

Marek Szymczyk, wójt Solca powiedział, że rządowe zapowiedzi przyjmuje z wielką satysfakcją. - Cieszę się, że będziemy znowu miastem. Mamy bogaty rys historyczny. To będą same korzyści dla Solca i podniesienie prestiżu. Zresztą mieszkańcy gminy od zawsze mówią, że "idą do miasta". Dla mnie będzie to odzyskanie praw miejskich - powiedział wójt Szymczyk:

Najstarszy dokument dotyczący Solca pochodzący z 1136 roku informuje, że gród solecki stanowił uposażenie arcybiskupa gnieźnieńskiego. W wieku XIII przeszedł w ręce bożogrobowców miechowskich, wykupiony w 1325 roku przez Władysława Łokietka. Od tego czasu aż do 1538 roku Solec był siedzibą królów. Za czasów Kazimierza Wielkiego miała miejsce lokalizacja miasta, jego rozplanowanie i budowa gotyckiego zamku, o którym informuje Janko z Czarnkowa, a następnie Jan Długosz. Solec aż do końca XVIII wieku był przede wszystkim składem i portem przeładunkowym zboża, płynącego głównie z folwarku starostwa soleckiego, majątków cystersów wąchockich, świętokrzyskich bernardynów i iłżeckiego klucza biskupów krakowskich. W 1412 roku Władysław Jagiełło nadał Solczanom prawo hurtowej i detalicznej sprzedaży soli.Zamek solecki, usytuowany na wysokiej skarpie pradoliny Wisły, oddzielony od Solca głębokim wąwozem strzegł nie opasanego murami miasta, przepraw wiślanych oraz komory celnej w pobliskim Kamieniu. Na początku XVIII wieku Starosta Solecki Krzysztof Zbaraski przebudował zamek wprowadzając bastiony jako podstawowe wzmocnienie obronne. Była to jedna z pierwszych tego typu budowli na ziemiach polskich.

W Solcu znajdują się cztery kościoły. Murowany kościół pw. Najświętszej Marii Panny wystawiony został w XIV wieku przez Kazimierza Wielkiego, a przebudowany na przełomie XVI-XVII w. Kościół i dawny klasztor oo. Reformatorów wzniesiony został w 1626 r. z fundacji Krzysztofa Zbaraskiego. Kościół cmentarny pod wezwaniem Św. Barbary jest datowany na koniec XVI lub na początek XVII wieku.

- Swoistym rodzynkiem i dumą gminy, a szczególnie Solczan jest ponad 130 letnia szkoła średnia, w której obecnie mieści się Liceum Techniczne i Liceum Ogólnokształcące. Obok kościoła Farnego znajduje się zabytkowa plebania, w pobliżu której ulokowany jest dom z podcieniami - centrum kultury gminy Solec - czytamy na stronach Urzędu Gminy.

W dobie konstytucyjnej Królestwa Polskiego miasto otrzymuje murowany ratusz, który nadal jest ozdobą rynku i siedzibą władz gminy.