Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Andrzej Apostoł
Dziś jest: Poniedziałek, 30 listopada 2020

Mazowsze

Marszałek Struzik krytycznie o podziale Mazowsza

czwartek, 23 lipca 2020 16:13 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Władze Samorządu Województwa Mazowieckiego krytycznie oceniają pomysł podziału dotychczasowego województwa na dwie części: warszawską i mazowiecką.

Prawo i Sprawiedliwość zapowiadało, że odpowiednia ustawa powinna być wniesiona do Sejmu po wyborach prezydenckich, czyli w drugiej połowie 2020 roku. Zdaniem marszałka Mazowsza Adam Struzika trzeba najpierw przeprowadzić referendum wśród mieszkańców województwa. Jednocześnie skrytykował działania, których celem będzie podział województwa. - Będziemy bronili integralności tego województwa w Polsce i w Europie - powiedział Adam Struzik.

- Podział Mazowsza na dwa województwa jest absurdalny, prawnie niedopuszczalny i destrukcyjny. To cyniczna próba odebrania władzy w regionie, w którym PiS-owi nie udało się wygrać wyborów samorządowych – podkreśla marszałek Adam Struzik. Osłabione Mazowsze bez metropolii warszawskiej będzie zmuszone utrzymać m.in. 3/4 dróg oraz połowę szpitali i instytucji publicznych za 13 proc. dotychczasowych dochodów - dodał marszałek Mazowsza:

Krzysztof Strzałkowski, przewodniczący klubu Koalicji Obywatelskiej w Sejmiku Województwa Mazowieckiego powiedział, że pierwszą konsekwencją podziału administracyjnego będzie wstrzymanie programowania środków unijnych:

Mirosław Orliński, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego powiedział, że pomysł podziału Mazowsza jest pozbawiony logiki. Mówił, że obecnie aż 87 proc. dochodów Mazowsza z CIT generuje stolica (79 proc.) i podwarszawskie powiaty (8,7 proc.).

W wyborach samorządowych w 2018 r. zostało wybranych 51 radnych województwa. Gdyby doszło do podziału województwa, straciliby mandat.

– Przerwanie kadencji radnych oznacza naruszenie Konstytucji, ustawy o samorządzie wojewódzkim, jak również naruszenie Europejskiej Karty Samorządu Terytorialnego. Takie pójście na skróty, bez konsultacji społecznych, bez referendum ogólnowojewódzkiego i zapytania wspólnoty mazowieckiej, czy zgadza się na podział Mazowsza na dwa województwa jest prawnie niedopuszczalne. Zarówno zarząd województwa, jak i większość radnych w sejmiku będzie konsekwentnie bronić konstytucyjnych praw, także na poziomie europejskim – zaznacza marszałek województwa Adam Struzik.