Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: bł. Maria od Pana Jezusa Dobrego Pasterza, dziewica
Dziś jest: Środa, 25 listopada 2020

Mazowsze

W tym roku informacja tylko online

czwartek, 23 lipca 2020 17:59 / Autor: Elżbieta Warchoł
foto: pixabay/Free-Photos
Elżbieta Warchoł

Tegoroczną Informację o Stanie Konta Ubezpieczonego będzie można sprawdzić wyłącznie na Platformie Usług Elektronicznych. Ma to związek z epidemią COVID-19. Wersję papierową otzrymają wyłącznie osoby, które o to wystąpią. 

W tym roku Informację o Stanie Konta Ubezpieczonego (IOSKU) będzie można przeczytać co do zasady tylko na Platformie Usług Elektronicznych. ZUS udostępnił ją zaraz po przeprowadzeniu czerwcowej tj. rocznej waloryzacji składek na ubezpieczenie emerytalne i kapitału początkowego na koncie oraz składek i środków z otwartego funduszu emerytalnego (OFE) zapisanych na subkoncie. Aby znaleźć informację na PUE wystarczy wejść w „Panel ubezpieczonego”, wybrać zakładkę „Informacje o stanie konta”, a następnie „Informacja za 2019 r.” - informuje Piotr Olewiński, Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa mazowieckiego.

Na stronie ZUS jest zamieszczona instrukcja w jaki sposób krok po kroku założyć konto na PUE. W rejestracji i uwierzytelnieniu profilu będą pomagali też pracownicy Zakładu. Osoby, które chcą otrzymać wersję papierową IOSKU, mogą wystąpić o to do ZUS. Dokument odbiorą wtedy w placówce lub listownie.

Informacja o Stanie Konta Ubezpieczonego odwzorowuje stan naszych środków na koncie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych według stanu na 31 grudnia 2019 roku i obejmuje zwaloryzowane kwoty kapitału początkowego i składek na ubezpieczenie emerytalne za okres od 1999 roku. We wskazanych kwotach uwzględniona jest już tegoroczna czerwcowa waloryzacja. Informacja zawiera też wskazanie jak wyglądał wpływ składek emerytalnych miesiąc po miesiącu w całym 2019 r. Można więc sprawdzić, czy pracodawca uczciwie opłaca za nas składki. Co ważne, aby powstała IOSKU wystarczy opłacić jedną składkę emerytalną do powszechnego systemu ubezpieczeń społecznych - dodaje Piotr Olewiński.

Wszyscy ubezpieczeni, którzy ukończyli 35 lat, znajdą w IOSKU również symulację hipotetycznej emerytury obliczoną z samego tylko konta ubezpieczonego oraz z konta i subkonta w ZUS (zakładka „Hipotetyczna emerytura”). Zakład stosuje dwa warianty tych wyliczeń. Jeden uwzględnia naszą dalszą pracę aż do ukończenia wieku emerytalnego przy wpływie składek w uśrednionej wysokości z dotychczasowych lat pracy. Drugi przyjmuje, że kończymy już aktywność zawodową i więcej nie składkujemy. Osoby młodsze będą mogły same wyliczyć na PUE przyszłe świadczenie korzystając z kalkulatora emerytalnego - wyjaśnia Piotr Olewiński, rzecznik ZUS na Mazowszu.

Nowością jest „Informacja o przekazaniu do ZUS raportu informacyjnego przez płatnika składek”. Taką informację otrzymają te osoby, za które płatnik składek złożył w 2019 roku raport informacyjny. Raport składa pracodawca, jeśli zamierza skrócić z 50 do 10 lat okres przechowywania dokumentacji i akt pracowników zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych po raz pierwszy po 1998, a przed 2019 rokiem. W poprzednim roku ZUS przekazał IOSKU ponad 20 mln ubezpieczonym. 3 mln spośród nich stanowili mieszkańcy województwa mazowieckiego.

Tag:
ZUS