Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: bł. Dominik Collins, męczennik
Dziś jest: Piątek, 30 października 2020

Radomskie

Oskarżony o usiłowanie zabójstwa ciężarnej żony nie pójdzie do więzienia

wtorek, 28 lipca 2020 18:52 / Autor: Monika Nowakowska
foto: succo/pixabay.com
Monika Nowakowska

Jest prawomocne orzeczenie Sądu Okręgowego w Radomiu w sprawie umorzenia postępowania dotyczącego 34 - letniego Pawła L. - żołnierza, który we wrześniu 2019 roku w Lisowie pod Radomiem siekierą usiłował zabić ciężarną żonę. Mężczyzna uniknie więzienia, bo uznano go za całkowicie niepoczytalnego. W zamian trafi do zamkniętego zakładu psychiatrycznego.

O niepoczytalności mężczyzny orzekli biegli, a wniosek o umorzeniu postępowania w maju tego roku złożył w sądzie Wydział ds. Wojskowych Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Biegli sądowi orzekli, że mężczyzna w chwili popełnienia zarzucanego mu czynu był niepoczytalny. - Psychiatrzy stwierdzili, że sprawcy nie można przypisać winy w związku ze stwierdzoną u niego chorobą psychiczną - mówi rzecznik Sądu Okręgowego Arkadiusz Guza:

Przypomnijmy, do tragedii doszło 18 września 2019 roku w Lisowie w gminie Jedlińsk. 34-letni wówczas Paweł L. siekierą zaatakował ciężarną żonę. Przez zdarzeniem mężczyzna zaprowadził do sąsiadki ich pięcioletniego syna, natomiast po ataku to właśnie sąsiadkę poinformował o tym, co się stało.

37-letnia kobieta w stanie ciężkim trafiła do szpitala. Przeszła operację, długo była w stanie ciężkim, realnie zagrażającym jej życiu. Niestety, pomimo podjętych przez lekarzy czynności, nie udało się uratować dziecka.

W polskim kodeksie karnym niepoczytalność wynikająca z pewnych zaburzeń psychicznych jest okolicznością wyłączającą winę - dodaje rzecznik:

- Artykuł 31 mówi, że: „nie popełnia przestępstwa ten kto, z powodu choroby psychicznej, upośledzenia umysłowego lub innego zakłócenia czynności psychicznych, nie mógł w czasie czynu rozpoznać jego znaczenia lub pokierować swoim postępowaniem”. Sprawcy nie można więc ukarać, a jedynie poddać leczeniu - kwituje sędzia.