Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: bł. Maria od Pana Jezusa Dobrego Pasterza, dziewica
Dziś jest: Środa, 25 listopada 2020

Mazowsze

Samorząd Mazowsza wesprze branżę turystyczną

środa, 29 lipca 2020 09:07 / Autor: Monika Nowakowska
foto: pixabay/com
Monika Nowakowska

Od najbliższego czwartku przez osiem dni mazowieccy przedsiębiorcy będą mogli składać wnioski o dotacje z Unii Europejskiej na cele obrotowe i utrzymanie płynności finansowej. Samorząd Mazowsza przeznaczy na to ponad 66 milionów złotych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego.

O bezzwrotne dotacje będą mogli ubiegać się mikroprzedsiębiorcy (w tym samozatrudnieni) i małe firmy prowadzące jako przeważającą działalność związaną z turystyką, zakwaterowaniem, organizacją targów, wystaw i kongresów, gastronomią, a także przedstawieniami artystycznymi. Warunkiem ubiegania się o wsparcie będzie spadek przychodów ze sprzedaży o co najmniej 50 procent w czerwcu 2020 r. w porównaniu do czerwca 2019 r. Z pomocy finansowej będą mogły skorzystać firmy, które na koniec grudnia ubiegłego roku nie znajdowały się w trudnej sytuacji finansowej, a także nie zalegały z płatnościami podatków i składek na ubezpieczenie społeczne.

Dofinansowanie obejmie zaspokojenie bieżących, pilnych potrzeb przedsiębiorstwa przez maksymalnie 3 miesiące. Firmy będą mogły przeznaczyć dotacje na m.in.: wynagrodzenia pracowników, pokrycie zobowiązań publiczno-prywatnych, pokrycie zobowiązań handlowych, zaległych faktur, kosztów użytkowania infrastruktury czy zakupu towarów.

Wysokość wsparcia uzależniona będzie od liczby zatrudnionych pracowników na podstawie umowy o pracę - mówi kierownik wydziału informacji i szkoleń Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych Beata Rzymowska:

- Osoba samozatrudniona może liczyć na maksymalnie ok. 23,5 tys. zł na okres 3 miesięcy. W przypadku małych firm wsparcie może osiągnąć nawet ok. 164,7 tys. zł (w sytuacji zatrudniania 49 pracowników) - dodaje kierownik.

Wsparcie zostanie przekazane w dwóch transzach - 60 proc. w formie zaliczki po podpisaniu umowy o dofinansowanie oraz 40 proc. jako refundacja po utrzymaniu działalności i zatrudnienia przez 3 miesiące.

Nabór wniosków o bezzwrotne dotacje ruszy 30 lipca i potrwa do 7 sierpnia. Każdy z przedsiębiorców będzie mógł złożyć tylko jeden wniosek o dofinansowanie. Kierownik wydziału zachęca przedsiębiorców do dokładnego zapoznania się z regulaminem:

Wnioski przyjmowane będą wyłącznie w formie elektronicznej. O przyznaniu dotacji decydować będzie poziom spadku przychodów ze sprzedaży, a nie kolejność składania wniosków.

Szczegóły na stronie www.funduszedlamazowsza.eu.