Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: św. Gerard, biskup i męczennik
Dziś jest: 24 września 2020

Przysucha

W tę niedzielę msza w intencji rolników i plantatorów papryki w Potworowie

środa, 29 lipca 2020 11:39 / Autor: Radosław Mizera
foto: Radosław Mizera/Radio Plus Radom
Radosław Mizera

Każdego roku Dzień Papryki jest świętem plantatorów tego smacznego warzywa z okolicznych gmin, a także gości z różnych zakątków regionu radomskiego. W tym roku zamiast festynu celebrowana będzie msza święta w intencji osób, które żyją z roli. Eucharystii o godzinie 11.30 w kościele św. Doroty w Potworowie będzie przewodniczył ksiądz biskup Adam Odzimek.

Południe województwa mazowieckiego jest największym zagłębiem paprykowym w Europie Środkowo–Wschodniej. Pierwsze uprawy papryki w Polsce rozpoczął Antoni Kwietniewski ponad 30 lat temu w gminie Przytyk. Od tego czasu wiele zmieniło się zarówno pod względem różnorodności gatunków produkowanych papryk, a także pod względem areału, który zajmuje produkcja papryki.

Szacuje się, że obecnie z regionu obejmującego m.in. gminy Przytyk, Potworów, Klwów, Radzanów, Stara Błotnica, Rusinów i Wyśmierzyce pochodzi ok. 90% krajowej produkcji tego warzywa. Tereny te, nazwane „zagłębiem paprykowym” charakteryzuje wyjątkowy mikroklimat, idealny dla uprawy warzyw ciepłolubnych. Wyróżniają go wyższe, w stosunku do sąsiednich obszarów, temperatury. Dzięki temu w regionie radomskim rocznie zbiera się ponad 100 tys. ton papryki, która uprawiana jest w około 3500 gospodarstwach.

Z wójtem Potworowa Markiem Klimkiem m.in. o Dniu Papryki, czy też o inwestycjach rozmawiał Radosław Mizera: