Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Maria od Krzyża Helena MacKillop, zakonnica
Dziś jest: 08 sierpnia 2020

Kozienice

W niedzielę Piknik Militarny w Mniszewie

piątek, 31 lipca 2020 10:40 / Autor: Kamil Zapora
fot. Skansen Bojowy w Mniszewie/Facebook
Kamil Zapora

Rajd historycznych pojazdów, apel poległych, oficjalne uroczystości pod pomnikiem i piknik militarny. Tak będzie wyglądało V Spotkanie na Przyczółku w Mniszewie w gminie Magnuszew w ten weekend.

W sobotę i niedzielę 1-2 sierpnia w Mniszewie w gminie Magnuszew kolejne Spotkanie na Przyczółku, czyli obchody 76. rocznicy walk o przyczółek warecko-magnuszewski. Od pięciu lat władze gminy organizują obchody upamiętniające zwycięstwo wojsk polskich i radzieckich nad niemieckimi, które otworzyło furtkę do dalszej ofensywy.

Wydarzenie rozpocznie się w sobotę o godzinie 12 rajdem historycznych pojazdów militarnych po terenie gminy Magnuszew. W związku z rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego w godzinę „W” o 17:00 zawyją syreny, a następnie zostanie otwarta barykada na terenie Skansenu Bojowego, która będzie stanowiła ścieżkę dydaktyczną dla młodzieży poświęconą Powstaniu Warszawskiemu.

O godzinie 18:30 odbędzie się msza święta w kościele Świętego Józefa w Mniszewie w intencji poległych na terenie przyczółku warecko-magnuszewskiego. - Serdecznie zapraszamy do naszej gminy na jubileuszowe spotkanie na przyczółku mówi wójt Magnuszewa Marek Drapała:

Niedziela rozpocznie się apelem poległych w kwaterze żołnierskiej na cmentarzu w Magnuszewie. Oficjalne uroczystości rocznicowe odbędą się pod pomnikiem upamiętniającym walki o przyczółek warecko-magnuszewski w Skansenie Bojowym w Mniszewie. Tego dnia wstęp do Skansenu jest bezpłatny i od 10 do 17 będzie można zwiedzać całą ekspozycję zarówno w środku jak i na zewnątrz gdzie zorganizowany zostanie piknik militarny. - Dużą atrakcją będzie możliwość wejścia do legendarnego Rudego 102 i poczucia tego co pancerniacy w czasie wojny – podkreśla Marek Drapała:

Warto przypomnieć, że na terenie Skansenu znajduje się też 20-metrowa wieża, z której rozpościera się widok na cały obszar walk.

Zapraszamy do nas: