Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
CZŁOWIEK Z BLISKA
Małgorzata Świtała
Patron dnia: święci męczennicy Poncjan, papież, i Hipolit, prezbiter
Dziś jest: 13 sierpnia 2020

Końskie

Państwowe odznaczenie dla Mariana Wikiery z Końskich

sobota, 01 sierpnia 2020 14:24 / Autor: Radosław Mizera
foto: www.kielce.uw.gov.pl
Radosław Mizera

Krzyżami Zasługi oraz Medalami Stulecia Odzyskanej Niepodległości, wojewoda Zbigniew Koniusz dekorował 31 lipca wyróżnionych z województwa świętokrzyskiego. Odznaczenia przyznane zostały przez Prezydenta RP – Andrzeja Dudę. Srebrny Krzyż Zasługi otrzymał Marian Wikiera, naczelnik Wydziału Promocji i Kultury Starostwa Powiatowego w Końskich. Odznaczenia zostały wręczone za zasługi w pielęgnowaniu pamięci, dotyczącej najnowszych dziejów Polski.

Wojewoda wręczył także siedem Medali Stulecia Odzyskanej Niepodległości. Z powiatu koneckiego otrzymali je: por. Zdzisław Kowalski – żołnierz Armii Krajowej, związany z legendarnym oddziałem „Szarego” oraz aktywny regionalista – Marek Kozerawski. Pozostałe pięć otrzymali: Mirosław Gębski – starosta kielecki, Marianna Bielecka, Krzysztof Gajewski, Jacek Kuzia oraz Andrzej Sarwa.

Podkreślmy, że medal ten jest nagrodą przyznawaną na pamiątkę stulecia odrodzenia Państwa Polskiego. Otrzymują go osoby, które od czasu odzyskania niepodległości w 1918 r. przyczyniali się do budowania i wzmacniania suwerenności, niepodległości, kulturowej tożsamości i materialnej pomyślności Rzeczypospolitej.

Marian Wikiera od wielu lat jest regionalistą, inicjatorem i organizatorem wielu przedsięwzięć w zakresie krzewienia pamięci narodowej, zwłaszcza walki o niepodległość. Pracował jako nauczyciel m.in. w Szkole Podstawowej w Przyłogach, w I LO w Końskich, Gimnazjum w Radoszycach i Stadnickiej Woli.

Był radny Powiatu Koneckiego 1998 – 2002. Przygotował z K. Dorczem projekt herbu, wraz ze stosownym studium historycznym. Był współinicjatorem Koneckich Kuźnic, które na trwałe wpisały się w miejscową tradycję. W 2001 r. z ramienia NSZZ Solidarność, pełnił rolę regionalnego koordynatora ogólnopolskiego konkursu „Drogi do Niepodległości”.

Zapraszamy do nas: