Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: święci męczennicy Andrzej Kim Tae-gŏn, Paweł Chŏng Ha-sang i Towarzysze
Dziś jest: 20 września 2020

Mazowsze

Policja apeluje: Nie zostawiaj dziecka w nagrzanym samochodzie!

poniedziałek, 10 sierpnia 2020 11:44 / Autor: Elżbieta Warchoł
foto: pixabay/TaniaVdB
Elżbieta Warchoł

Zwykłe roztargnienie dorosłych może być przyczyną tragedii najmłodszych. W związku z zapowiedziami synoptyków dotyczących wysokich temperatur w najbliższych dniach - Policja w Przysusze apeluje o odpowiedzialne zachowanie i nie pozostawianie w rozgrzanym aucie dzieci oraz zwierząt. Chwila zapomnienia może mieć tragiczny finał.

Powiatowa Komenda Policji w Przysusze apeluje szczególnie do osób dorosłych. Nawet jeśli wydaje się nam, że załatwienie jakiejś sprawy zajmie niewiele czasu, podczas upałów nawet na chwilę nie pozostawiajmy swoich podopiecznych samych w pojazdach. Przy upałach we wnętrzu pojazdu robi się swego rodzaju szklarnia, w której temperatura jest znacznie wyższa od tej na zewnątrz. Dodatkowo, gdy dziecko płacze, krzyczy, potrzebuje jeszcze więcej tlenu wtedy nawet niewielkie niedotlenienie wywoływać może u niego stany lękowe. Nie doprowadzajmy do takich niebezpiecznych sytuacji - apeluje Policja w Przysusze

To samo dotyczy zwierząt. Pozostawienie zwierzęcia w samochodzie, czy na słońcu naraża go na cierpienie i utratę życia.

Apel do osób postronnych o czujność. Jeżeli widzimy małe dziecko siedzące w zamkniętym samochodzie, a obok nie ma opiekuna - nie bójmy się zareagować. Nie przechodźmy obojętnie. Każda minuta jest w takim przypadku cenna  apeluje Policja w Przysusze. Działamy w stanie wyższej konieczności dlatego jeśli stwierdzimy, że dłuższe pozostawanie dziecka czy zwierzęcia w aucie zagraża jego życiu lub zdrowiu, mamy prawo użyć wszelkich środków umożliwiających wydostanie go z pojazdu.

Zostawienie dziecka zamkniętego w rozgrzanym aucie kwalifikuje się jako narażenie jego zdrowia bądź życia.