Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: święci męczennicy Andrzej Kim Tae-gŏn, Paweł Chŏng Ha-sang i Towarzysze
Dziś jest: 20 września 2020

Mazowsze

Jankowice: Poświęcenie pomnika płk. D. Czachowskiego

piątek, 14 sierpnia 2020 10:39 / Autor: Elżbieta Warchoł
foto: wikipedia.org.pl
Elżbieta Warchoł

Uroczystości w 210 rocznicę urodzin płk. Dionizego Czachowskiego odbędą się w niedzielę, 16 sierpnia w Jankowicach. Rozpocznie je o godz. 12.00 Msza św. w kościele św. Mikołaja w Jankowicach. Po liturgii rozpocznie koncert słowno – muzyczny zatytułowany: Płk Dionizy Czachowski wybitny dowódca Powstania Styczniowego, a Bitwa Warszawska 1920. Wystąpią: Jerzy Zelnik - aktor, Karol Lizak - tenor i  Robert Grudzień - organy. Płk Dionizy Czachowski to także symbol łączący powstanie styczniowe z odzyskaniem niepodległości w 1918 roku. To właśnie jego taktykę bojową chwalił Józef Piłsudski i nazywał go mistrzem niedoścignionym. Te słowa będą przypomniane na kamieniu – pomniku, którego odsłonięcie nastąpi o godz. 14.00 - zapowiada Kamila Wrzesińska z Fundacji im.  Mikołaja z Radomia. Uroczystości w Jankowicach odbędą się w ramach projektu autorskiego Roberta Grudnia: Spotkania z Historią i Sztuką - Zrozumieć Niepodległą i XXXIII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej Radom-Orońsko-Warszawa 2020.

Jankowice to miejscowość, w której płk. Dionizy Czachowski wraz z rodziną mieszkał tuż przed powstaniem styczniowym i skąd ruszył do walki. W położonym obok Gutowie spędził dzieciństwo i młodość.

Uroczystości w niedzielę, 16 sieprnia w Jankowicach odbędą się także dla uczczenia 100 rocznicy Cudu nad Wisłą. Bitwa Warszawska ocaliła Europę i świat przed komunizmem, ale drogą do niepodległości i tego zwycięstwa było powstanie styczniowe. O tych wielkich wydarzeniach w historii Polki przypominać będzie koncert i uroczystości rocznicowe w Jankowicach - dodaje Kamila Wrzesińska. Miejsce to jest symboliczne, choć mało znane. Tu mieszkał i stąd ruszał do powstania styczniowego płk Dionizy Czachowski, wybitny dowódca powstańczy, kuzyn Fryderyka Chopina, obecnie patron szkół i ulic w regionie radomskim. W pobliskim Gutowie bohater spędził dzieciństwo i młodość. – Tam odwiedzał go Fryderyk Chopin – twierdzi Robert Grudzień, pomysłodawca i organizator uroczystości. – Dionizy Czachowski urodził się i został ochrzczony w parafii Stromiec, gdzie w ramach mojego projektu związanego z powstaniem styczniowym, obchodziliśmy jego urodziny. Teraz chcemy przypominać i uhonorować bohatera i zapomnianego generała w jego rodzinnych stronach, Gutowie dokąd jego rodzice przeprowadzili się gdy był dzieckiem i w Jankowicach, które były jego ostatnim domem. O takich uroczystościach marzyłem od dawna i organizuję je z potrzeby serca, gdyż parafia Stromiec, powiat radomski to także moje rodzinne strony.