Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: święci męczennicy Chryzant i Daria
Dziś jest: Niedziela, 25 października 2020

Przysucha

Wdzięczni za trud rolników i odwagę bohaterów z wojny 1920 roku

sobota, 15 sierpnia 2020 14:52 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Uroczystości patriotyczno-dożynkowe odbyły się w sanktuarium Matki Bożej Staroskrzyńskiej w Skrzyńsku koło Przysuchy. Mszy świętej i homilię wygłosił bp radomski Henryk Tomasik. Przy miejscowym sanktuarium maryjnym znajduje się plenerowa Polska Droga Krzyżowa. Przy każdej stacji zostały umieszczone w formie napisów najważniejsze wydarzenia z dziejów kraju m.in. Cud nad Wisłą. Dalsza część uroczystości odbyła się przy Pomniku Orła Białego.

W homilii bp Tomasik dziękował za wiarę polskich rolników i za kultywowanie tradycji. - Dziękujemy Bogu za obecność rolników w naszej historii, którzy – jak mówił św. Jan Paweł II - w chwilach wielkich zagrożeń, w momentach najbardziej dramatycznych w dziejach narodu, ta miłość polskiego rolnika i przywiązanie do ziemi okazywały niezmiernie ważne zmagania o przetrwanie. Dzisiaj w czasach wielkich przemian nie wolno o tym zapominać. Dziękujemy Bogu za naszą historię przenikniętą wiarą i ewangelią – mówił ksiądz biskup.

Z kolei starosta przysuski Marian Niemirski mówił, że „nie ma pośród ludzi bardziej służących swoją pracą narodowi, niż rolnicy”. - Wdzięczny jestem za to, że każdy Polak żyje z nieustającym poczuciem bezpieczeństwa. To wielka rzecz, by nie bać się przyszłości, tylko ze spokojem, nadzieją i wiarą ją budować. Mało się dzisiaj zwraca uwagi na fakt, że to co jest fundamentem naszego wzrostu, zawdzięczamy ciężkiej pracy, szacunku do ziemi, przywiązania do tradycji z wiarą katolicką, jako jej tysiącletnim fundamentem i gotowością poświęcenia do stałego poświecenia siebie w służbie innym ludziom. Dzisiaj chcemy oddać część bohaterom Bitwy Warszawskiej. Musimy o tym pamiętać, bo kto nie pamięta przeszłości, nie jest wart warto szacunku teraźniejszości i nie ma przyszłości – mówił starosta Niemirski.

Przed liturgią wiernych przywitał kustosz sanktuarium ks. Andrzej Szewczyk:

Starostami dożynek byli Aneta i Jarosław Lerka z Podczaszy Wola w powiecie przysuskim:

Gospodarzem dożynek była gmina Klwów. Wójt Piotr Papis:

 Czczony w sanktuarium w Skrzyńsku obraz Matki Bożej koronował 6 września 1998 roku Prymas Polski kard. Józef Glemp. Trzy lata po tym wydarzeniu sanktuarium przeżyło kradzież obrazu. Kilka dni później wizerunek Matki Bożej został odnaleziony przez policjantów z Warszawy, Radomia i Przysuchy. Od tego momentu Matka Boża Staroskrzyńska jest patronką funkcjonariuszy Komendy Stołecznej Policji. Podczas rekoronacji ówczesny biskup radomski Zygmunt Zimowski nadał Matce Bożej Staroskrzyńskiej tytuł Matki Piękniej Miłości.

Początki kultu Matki Bożej w Skrzyńsku wiążą się z postacią Dunina. Jak pisze Jan Długosz – żona księcia Władysława skazała Dunina na karę obcięcia języka i pozbawienia wzroku. Modląc się przed obrazem Maryi, odzyskał on wzrok i mowę. Od tego czasu odnotowano wiele cudownych uzdrowień za przyczyną Matki Bożej Staroskrzyńskiej. Obraz Matki Bożej Staroskrzyńskiej należy do zespołu gotyckiego malarstwa tablicowego, umownie nazwanego grupą Madonn Piekarskich, podobnie jak wizerunek z Błotnicy. Powstał prawdopodobnie w latach 1440-1460. W czasie konserwacji obrazu w latach 1991-1992 okazało się, że pod obecnym wizerunkiem znajduje się inny, najprawdopodobniej z XII wieku.