Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: święci męczennicy Chryzant i Daria
Dziś jest: Niedziela, 25 października 2020

REGION

Synoptycy ostrzegają przed upałami

sobota, 22 sierpnia 2020 09:55 / Autor: Monika Nowakowska
foto: freepik
Monika Nowakowska

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałem w ośmiu województwach, w tym zachodniej części Mazowsza. Prognozowana temperatura maksymalna może wynieść 32 st. C.

Ostrzeżenia drugiego stopnia obowiązują m.in. w województwach: łódzkim i zachodniej części województwa mazowieckiego. Temperatura maksymalna w dzień może wynieść od 30 do 32 st. C. Ostrzeżenia pierwszego stopnia obowiązują w województwie świętokrzyskim. Temperatura maksymalna w dzień może wynieść od 29 do 32 st. C.

Dodatkowo w powiatach: białobrzeskim, grójeckim, kozienickim, lipskim, przysuskim, radomskim, szydłowieckm i zwoleńskim - burze z gradem! Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu - miejscami od 20 mm do 30 mm, a lokalnie do 40 mm oraz porywistym wiatrem.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie dla zdrowia oraz życia. Natomiast ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza, że przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zaleca, aby w czasie upałów pić dużo niegazowanej wody, nosić nakrycie głowy, lekką i przewiewną odzież, ograniczyć przebywanie w pełnym słońcu i stosować kremy z filtrem UV. Sugeruje, aby nie wychodzić z domu bez potrzeby, a w ciągu dnia zamknąć i zasłonić okna.