Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRYWATKA Z RADIEM PLUS
Marek Sierocki
Patron dnia: św. Antoni Maria Claret, biskup
Dziś jest: 24 października 2020

REGION

Już jutro ruszy Powszechny Spis Rolny 2020

poniedziałek, 31 sierpnia 2020 13:00 / Autor: Weronika Chochoł
fot. pixabay.com (hfossmark)
Weronika Chochoł

Już we wtorek, 1 września rozpocznie się Powszechny Spis Rolny. To najważniejsze badanie polskiego rolnictwa, które odbywa się co 10 lat. Jego celem jest dokładne scharakteryzowanie rolnictwa w Polsce.

Powszechny Spis Rolny obejmie wszystkie gospodarstwa rolne w kraju. Zbieranie informacji rozpocznie się 1 września. W województwie mazowieckim obowiązek spisania się będzie miało ponad 250 tysięcy gospodarstw.

Spis rolny zostanie prowadzony w gospodarstwach rolnych:

  • osób fizycznych (gospodarstwach indywidualnych);
  • osób prawnych;
  • jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej.

Wszystkie podmioty zobowiązane są do udzielania dokładnych, wyczerpujących i zgodnych z prawdą odpowiedzi w formie samopisu internetowego, wywiadu telefonicznego lub bezpośrednio w trakcie rozmowy z rachmistrzem spisowym. Rolnicy będą mogli udzielić informacji o gospodarstwach rolnych poprzez samospis internetowy lub telefonicznie

- Spis jest realizowany raz na 10 lat na pełnej zbiorowości gospodarstw rolnych w kraju. Pozwala to na przedstawienie pełnej charakterystyki polskiego rolnictwa - zarówno w ujęciu krajowym, jak i regionalnym. Pozwala na zebranie wielu danych charakteryzujących rolnictwo. Na podstawie tych danych tworzone są strategie krajowe i regionalne w zakresie rolnictwa - mówi Agnieszka Ajdyn, zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Warszawie.

Osoby, które chcą spisać się przez internet będą mogli to zrobić za pomocą aplikacji, która od jutra dostępna będzie na stronie internetowej Głównego Urzędu Statystycznego. Aby spisać się telefonicznie, należy zadzwonić pod numer: 22 279 99 99. Do wzięcia udziału zobowiązane są wszystkie gospodarstwa - jest to obowiązek nałożony ustawowo. Z użytkownikami gospodarstw rolnych, którzy nie spiszą się samodzielnie, telefonicznie lub bezpośrednio skontaktują się rachmistrzowie spisowi. 

Formularz składa się z 11 działów. - Dane będą dotyczyły chociażby położenia gospodarstwa, rodzaju gruntów, powierzchni zasiewów, ale też posiadanego pogłowia zwierząt gospodarskich, nawozów, które użyło się w danym gospodarstwie, wykorzystywania maszyn, ale też struktury dochodów i wkładu pracy - tłumaczy Agnieszka Ajdyn.

Powszechny Spis Rolny ruszy we wtorek 1 września i potrwa do poniedziałku, 30 listopada. Szczegółowe informacje na temat pytań znaleźć można tutaj