Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: święci męczennicy Andrzej Dung-Lac, prezbiter, i Towarzysze
Dziś jest: Wtorek, 24 listopada 2020

Opoczno

Gmina Opoczno na Fali

wtorek, 01 września 2020 17:07 / Autor: Marcin Prejs
Marcin Prejs

Co czeka opoczyńskich uczniów w nowym roku szkolnym? W audycji Gmina Opoczno na Fali mówiliśmy także o programie wymiany starych pieców na inne źródła ciepła i budżecie obywatelskim.

1 września uczniowie rozpoczęli nowy rok szkolny. – Na pewno nie będzie on łatwy – mówił w audycji Gmina Opoczno na Fali Tomasz Łuczkowski, zastępca burmistrza Opoczna. Przyznał, że trudno przewidzieć, jak rozwinie się sytuacja. Jednak samorząd będzie robił co mógł, by rok szkolny przebiegał w szkołach sprawnie i przede wszystkim bezpiecznie. W trosce o to bezpieczeństwo zakupione zostały niezbędne środki ochrony osobistej. Trafiły one do szkół i przedszkoli w dwóch transzach. – Kupiliśmy dla każdego z pedagogów przyłbice, rękawice, ale także butelki ze spryskiwaczami, by dezynfekować ręce. Placówki wyposażone są także w termometry i pleksy, a także płyny do dezynfekcji rąk i powierzchni oraz zabawek – wyjaśniał.

W audycji Gmina Opoczno na Fali Tomasz Łuczkowski mówił również o kolejnych oczyszczaczach powietrza, które trafiły do opoczyńskich placówek oraz o nowych pracowniach ekologicznych. Przypomniał także mieszkańcom gminy o możliwości wymiany starych pieców na bardziej ekologiczne źródła ciepła. Na ten cel samorząd chce przeznaczyć w tym roku pół miliona złotych. – Ze środków gminy Opoczno można pozyskać do 80 procent kosztów kwalifikowanych na wymianę źródła ciepła, czyli nawet kwotę do 5 tys. zł. I są to tego typu zadania jak podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej, wymiana starego kopciucha na kocioł gazowy, na pompę ciepła, na ogrzewania elektryczne czy na kotły na biomasę bądź pelet – mówił. Bliższych informacji na temat dofinansowania wymiany pieców udziela wydział ochrony środowiska opoczyńskiego urzędu.

Tomasz Łuczkowski przypomniał również, że z pracą w urzędzie pożegnała się dotychczasowa skarbnik. Barbara Bąk to stanowisko piastowała przez 25 lat. – Życzymy jej wszystkiego, co najlepsze na tym nowym etapie życia. Z pewnością będzie nam jej brakowało – mówił. Poinformował jednocześnie, że odchodząca skarbnik uroczyście pożegnana została podczas ostatniej sesji, kiedy to za współpracę dziękowali jej zarówno burmistrz, jak i radni.

14 września ogłoszona zostanie lista projektów zakwalifikowanych do głosowania w ramach budżetu obywatelskiego gminy. To pierwsza edycja tego przedsięwzięcia, a już cieszy się ona dużym zainteresowaniem mieszkańców. – Zgłoszonych zostało aż 31 projektów – przypomniał Tomasz Łuczkowski. Poinformował również o zasadach głosowania. Będzie się ono odbywać od 28 września do 12 października. Głosy można będzie oddawać zarówno online (za pomocą strony https://opoczno.budzet-obywatelski.org/), jak i w sposób tradycyjny na specjalnych kartach. Tomasz Łuczkowski podkreślił, że każdy mieszkaniec ma tylko jeden głos. Jeżeli ktoś zagłosuje więcej niż jeden raz, jego głos będzie nieważny. – W przypadku stwierdzenia wielokrotnego głosowania przez jednego mieszkańca lub na więcej niż jeden projekt, wszystkie oddane przez niego głosy uznaje się za nieważne – przestrzegał zastępca burmistrza.

Posłuchaj całej rozmowy z Tomaszem Łuczkowski, zastępcą burmistrza Opoczna: