Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: święci męczennicy Andrzej Dung-Lac, prezbiter, i Towarzysze
Dziś jest: Wtorek, 24 listopada 2020

Radomskie

PKP rozpoczyna analizę wniosków z Kozienic i Grójca

czwartek, 03 września 2020 13:00 / Autor: Radosław Mizera
foto: pkp plk
Radosław Mizera

Do 26 listopada PKP Polskie Linie Kolejowe będą szczegółowo analizować każdy wniosek złożony w ramach Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej Kolej Plus. Będą prowadzone rozmowy z wnioskodawcami, by do kolejnego etapu przeszły propozycje, które spełniają postawione w Programie kryteria. W środę upłynął termin składania wniosków do Programu Kolej Plus, na który rząd do 2028 roku ma przeznaczyć 6,5 mld zł. O pieniądze ubiegać będą się również Kozienice i Grójec.

W Kozienicach podpisano list intencyjny w sprawie budowy pasażerskiej linii kolejowej na terenie gminy. Ogłoszono też przetarg na jej koncepcję. Teraz Kozienice będą ubiegać się o bycie beneficjentem Programu Kolej Plus. Burmistrz Kozienic Piotr Kozłowski:

Również władze Grójca złożyły wniosek do PKP Polskich Linii Kolejowych w sprawie budowy trasy na lotnisko Chopina. Gmina proponuje budowę 40-kilometrowej linii Warszawa Lotnisko Chopina-Nadarzyn-Grójec. Inwestycja - w przypadku pozytywnej opinii - będzie mogła być sfinansowana w 85 procentach ze środków programu, a w 15 procentach ze środków pochodzących z samorządu. Poseł Mirosław Maliszewski:

Dodajmy, że obecnie trwa budowa linii kolejowej Warce-Radom. Odcinek ten będzie w przyszłości częścią trasy biegnącej z Rzeszowa przez Ostrowiec Świętokrzyski, Radom, Grójec do Centralnego Portu Komunikacyjnego.