Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: święci męczennicy Andrzej Dung-Lac, prezbiter, i Towarzysze
Dziś jest: Wtorek, 24 listopada 2020

Końskie

Powiat Konecki na Fali

czwartek, 03 września 2020 16:52 / Autor: Marcin Prejs
Marcin Prejs

O tym jak wygląda nauka w powiatowych szkołach w czasie pandemii oraz o planowanych przez samorząd inwestycjach mówiliśmy w kolejnej audycji Powiat Konecki Na Fali. Wspominamy także o rozstrzygnięciu konkursu na wieniec dożynkowy.

Około 2,5 tysiąca uczniów rozpoczęło nowy rok szkolny w placówkach, których organem prowadzącym jest Powiat Konecki. Z uwagi na zagrożenie wynikające z koronawirusa szkoły wyposażone zostały w niezbędne środki ochrony osobistej, wyjaśnia Krzysztof Stachera, naczelnik Wydziału Polityki Społecznej, Oświaty i Zdrowia Starostwa Powiatowego w Końskich.

A jakie procedury wprowadzone zostały w powiatowych szkołach w związku z zagrożeniem wynikającym z koronawirusa?

Koneccy uczniowie kształcą się w powiatowych szkołach w systemie stacjonarnym. Jak dodaje naczelnik, póki co koneckie starostwo nie rozważa wprowadzone innych form nauki.

 

Powiat Konecki w ramach naboru uzupełniającego złożył do Funduszu Dróg Samorządowych wnioski o wsparcie trzech inwestycji drogowych. O jakie drogi chodzi, wyjaśnia Jarosław Staciwa, członek zarządu Powiatu Koneckiego.

W ramach naboru uzupełniającego Powiat Konecki złożył do Funduszu Dróg Samorządowych wnioski o wsparcie trzech zadań drogowych. Chodzi o 670-metrowy odcinek drogi Koliszowy – Bedlno – Kopaniny – Radomek o wartości inwestycji 320 tys. zł, 550-metrową drogę na odcinku Ruda Maleniecka – Młotkowice – Lipa – Jakimowice o wartości 270 tys. zł oraz o drogę Fałków – Pląskowice – Dąbrowa – Rudzisko na odcinku 700 i 630 metrów o łącznej wartości 831 tys. zł.

W przypadku otrzymania dofinansowania wszystkie inwestycje rozpoczną się jeszcze w tym roku. Maksymalne wsparcie w ramach Funduszu Dróg Samorządowych to 80 proc. kosztów inwestycji.

 

Z kolei w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Powiat Konecki będzie zabiegał o wsparcie termomodernizacji budynku jednej ze swoich szkół. - Planujemy złożyć wniosek na termomodernizację budynku Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 3 w Końskich - mówi Jarosław Staciwa, członek zarządu Powiatu Koneckiego.

Powiat Konecki może pozyskać z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wsparcie do 70 procent kosztów planowanej inwestycji. Te szacowane są na ok. 5 mln zł.

 

Rozstrzygnięty został powiatowy konkurs wieńców dożynkowych. Mieszkańcy powiatu na 12 zgłoszonych do konkursu prac oddawali swoje głosy przez internet. - Chcieliśmy w jakiś sposób zauważyć trud zespołów przygotowujących wieńce, stąd pomysł na konkurs - tłumaczy Marian Wikiera, naczelnik wydziału promocji koneckiego starostwa. Przypomina równocześnie, że powiatowe dożynki ze względu na zagrożenie wynikające z koronawirusa zostały odwołane. Na powstałe na święto plonów wieńce dożynkowe głosowali internauci, a ostatecznych zwycięzców w konkursie wyłoniła komisja.

Ostatecznie komisja konkursowa pierwsze miejsce przyznała wieńcowi z Bębnowa, drugi był wieniec z Kapałowa, a trzeci z Radoski.